womanhappy

GERÇEK MOTİVASYON KAYNAĞINIZI BULUN!


Tutkunun başarıya ulaştırdığı söylenir. Peki, sevdiğiniz şeyi yaparak nasıl para kazanabilirsiniz? Bu sorunun cevabını bulmak için yazar Renée Loux’ın önerdiği dört stratejiyi uygulayın.

1/ Geçici kaygıları bir kenara bırakın.

Sizi gerçekten heyecanlandıran düşünceleri, maddiyat gibi kaygılar yüzünden engelliyor olabilirsiniz. Gerçekte ne yapmak istediğinizi bulmak için kafanızın içindeki orkestrayı susturun ve kalbinize yönelin. “Hayatımın son günlerinde geri dönüp baktığımda ne yapmış olmayı isterdim?” sorusunu kendinize sorun.  Mesela ben, daha önce görmediğim Hawaii’deki Maui adasına taşındım ve orada 15 yıl yaşadım. Çünkü kendime “İstediğim yerde yaşayabilecek olsam nerede yaşardım?” sorusunu sorduğumda verdiğim cevap Maui’ydi.

2/ İlgi alanınızı mevcut işine yansıtın.

Düzenli maaş aldığınız işinizi bırakıp hayallerinizin peşinden gitmek gerçekçi bir plan değilse, mevcut işinizin sizi asıl motive eden konuyla kesiştiği yönlerine odaklanın. Mesela sosyal sorumluluk konularına ilgiliyseniz, işle ilgili kâr amacı gütmeyen bir proje geliştirin ve faydalarını anlatan bir sunum hazırlayın.

3/ Neleri sevmediğinizi keşfedin. 

Gerçek yetenekleriniz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Bu benim öğrendiğim en kritik noktalardan biri. Bir restoran sahibi olarak rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmış malzemeleri satın alma konusunda bilgiliydim ama bu işten çok zevk aldığımı söyleyemezdim. Bu nedenle asıl zevk aldığım iş olan yeni tarifler geliştirme konusuna yönelirken, diğer işi benim yerime yapabilecek birini buldum.

4/ Kendinize karşı dürüst olun.

Başkalarının düşüncelerinin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Bana hayatımda çoğu kez başarmak için uğraştığım işlerin insanların ilgisini çekmediği söylendi. Maui’de 1996 yılında ülkenin ilk raw food restoranlarından birini açtım. Ayrıca bu kadar popüler olmadan çok uzun zaman önce çevre dostu uygulamalara meraklıydım. İçgüdülerime güvenmek beni sürdürülebilir gıda hareketi konusunda öncü isimlerden biri hâline getirdi. Ve bu bana bir kez daha özgünlüğün en değerli hazine olduğunu hatırlattı.

 

 

 

Önceki Yazılar

YOKSA ÇOCUĞUMDA ASPERGER SENDROMU MU VAR?

Sonraki Yazılar

CİNSEL TERAPİ

Bir cevap yazın