Tan woman with perfect body standing behind translucent material

GENİTAL ESTETİK

 

 


Kadınlar bedenini artık daha iyi tanıyor ve ona özen gösteriyor. Genital bölgenin görünüşünden memnun olmayan kadınlar, estetik cerrahiye başvurmaktan çekinmiyorlar. Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berfu Babucçu, “Estetik cerrahide hedefimiz, kişinin fiziki olarak meydana gelmiş sıkıntılarını onu mutlu edecek yönde gidermek” diyor.

Genital bölgenin estetik görünümü nasıl değişebiliyor?

Genital iç dudaklar (labia minor) yapısal olarak ya da doğumlardan sonra büyüyüp sarkabiliyor. Yaşla ve kilo değişimlerine bağlı genital dış dudaklarda da (labia major) sarkma olabiliyor. Gebelik ve doğumla birlikteyse vajen bölgesinde gevşeme ve genişleme oluyor. Genital bölgenin üst kısmı (mons pubis) özellikle sezaryen doğum sonrası ve kilo almalara bağlı yağlanıp, kalınlaşabiliyor.

Labioplasti, iç dudak estetiği nedir?

Genital bölgenin sıklıkla karşılaşılan sorunu iç dudaklardaki büyüklük, asimetri ve renk değişiklikleridir. İç dudakların büyüklüğü görünüm açısından kişinin rahatsızlık duymasına sebep olurken, bölgedeki doku fazlalığı kronik enfeksiyonlara yol açabilir. Labioplasti operasyonunda, asimetrik ve büyük dudakların küçültülmesi ve şekillendirilmesi işlemi yapılır. 18 yaşından itibaren düzeltilmesi mümkündür.

Vajinoplasti, vajinal daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Gebelik ve doğum sürecinde vajinal doku ve pelvik kaslar gevşeyip genişler. Özellikle normal doğum yapmış bireylerde epizyotomi denilen kesi, bu kasların bütünlüğünün bozulmasına, vajen girişinin genişlemesine ve gevşemesine yol açar. Vajinoplasti tekniğiyle bu kasların onarılması, vajen girişinin ve iç kısımlarının daraltılması mümkündür. Özellikle vajina sıkılaştırma ve yenileme ameliyatları hem cinsel fonksiyon hem de estetik görünüm açısından kişilere memnuniyet veriyor ve özgüveni artırıyor.

Diğer vajina estetiği uygulamaları nelerdir?

Dış dudakların zaman içinde formunu kaybetmesi nedeniyle yağ enjeksiyonu yapılarak buraların dolgunlaşması sağlanır. Vulvar lipoplastide ise liposuction yardımıyla pubik tüylerle kaplı kısımdaki yağlar alınarak bu bölgenin şişkinliği azaltılır.

Vajinal yenileme ameliyatı ne kadar sürer?
Yapılacak uygulamanın şekline göre, bir ila üç saat kadar sürüyor.

Ne tip bir anestezi uygulanır?
Hastanın tercihine göre lokal sedasyon, spinal veya genel anestezi uygulanır. Hastanede yatış gerektirmez, aynı gün evinize dönebilirsiniz.

Normal hayata ve işe ne zaman dönülebilir?
Yapılan ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte bir ila beş gün içinde dönebilirsiniz. İlk günlerde rahat ve sıkı olmayan kıyafetleri tercih etmeniz önerilir.

Ne kadar süre sonra cinsel hayata dönülebilir?
Yapılacak uygulamanın şekline göre üç ila altı hafta kadar sonra.

Ne kadar ağrı ve rahatsızlık hissedilir?
Ameliyat olan hastalar, ağrı kesicilerle hiç veya çok az ağrı duyduklarını söylüyorlar. Ameliyat sonrasında birkaç gün dinleniyor olmanız iyileşme sürecini hızlandırır.

Vajinal daraltma diğer estetik ameliyatları ile beraber yapılabilir mi?

Evet, diğer estetik ameliyatlarla birlikte uygulanabilir.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

15 DAKİKADA BEYNİNİZİ KORUYUN

Sonraki Yazılar

“İŞ ARKADAŞIM ÇOK SİNİRLİ”