gelecekte-yapay-zeka

GELECEKTE YAPAY ZEKA

Cep telefonundan insansı robotlara kadar her geçen gün hayatımıza daha çok giren teknoloji hakkında sevinmeli mi, yoksa üzülmeli miyiz? Yapay zekâyla ilişkimizi gözden geçiriyoruz.

Cep telefonları, bilgisayarlar, arama motorları, sosyal medya, harita uygulamaları ya da Siri gibi sesli asistanlar derken yapay zekâ hayatımızı çoktan değiştirdi. Dünya, yatırımlarını artırdıkça bu teknoloji baş döndürücü bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Özellikle otomasyon, müşteri memnuniyeti ve deneyimi alanını destekleyen çözümler için yapay zekâdan faydalanan şirketlerin sayısı giderek artıyor. “Yapay zekâ yardımıyla iki yeni gezegen bulundu”, “Ölümü tahmin eden yapay zekâ geliştirildi”, “Yapay zekâ, röntgen filmlerini doktorlar kadar iyi analiz edebiliyor”, “İlk yapay zeka romanı” gibi haberleri neredeyse her gün duyuyoruz. Belki de yakın gelecekte bize hastalığımızı ve onunla nasıl baş edebileceğimizi söyleyecekler; merakla bekliyoruz. Ancak yapay zekâ hakkında yazılan gelecek senaryoları her zaman büyüleyici değil.

Sonun başlangıcı olabilir mi?

Bugüne kadar yapay zekânın olası tehditleri hakkında birçok isim açıklama yaptı. Bunlar arasında iş insanı Elon Musk‘ın yanı sıra Bill Gates ve ünlü fizikçi Stephen Hawking de vardı. Yapay zekânın “ölümsüz diktatör”e dönüşebileceğini iddia eden Musk, yaşanacak bir güç mücadelesinde, insanoğlunun kurtulma şansının sadece yüzde 10 olduğunu belirtti. Aynı şekilde Bill Gates de yapay zekânın bir gün insanlığın kontrol edemeyeceği kadar güçlü duruma gelmesinden çekindiğini söyledi. Takdir edersiniz ki bu ifadelerin boşuna olması mümkün değil. Hatırlarsanız; Facebook’un yapay zekâ robotu insan gibi kendi dilini geliştirdiğinde fişi çekilmişti.

Yine de bu “insan icadı”nın insanlığı tehdit etme tehlikesi henüz söz konusu değil. İşimizi elimizden alabileceği ihtimalini düşününce hemen kod yazma eğitimi almaya başlamak mantıklı olabilir! Ancak öncesinde yapay zekâ ile insan uyumu hakkında sormamız gereken bazı sorular var: Yapay zekâ insan davranışlarını nasıl değiştirecek? Bugün hayvanı ve insanı taklit eden robotlar, gelecekte tıpkı insanlar gibi evrim geçirirse, aramızdaki ilişki nasıl olur? Şimdilik bir bebeği çağrıştıran bu varlıklar, bir gün büyüyüp bize ihtiyaç duymazsa ne yaparız? Robotları insanlara tercih eder miyiz?

Yazı: Ebru Paksoy

 

 

Önceki Yazılar

“SENİ SEVİYORUM” DİYEMEMEK

Sonraki Yazılar

DEPRESYON TEDAVİSİNİN ÖNEMİ