freuda-gore-ruyalar

Freud’a Göre Rüyalar

Freud’a göre rüyalar, bastırılmış arzuların üstü örtük bir şekilde dışavurumudur. Rüyalar aracılığıyla bu arzular ortaya çıkar. Freud, rüyaların dışavurum şeklini açık içerik, anlatmak istediklerini ise rüyanın gizli içeriği olarak tanımlar ve bilinçdışının rüya üretirken dört aşamadan geçtiğini söyler.

1. Yoğunlaşma: Bu aşamada çeşitli fikirler ve görüntüler bir arada bulunur. Rüyanızda, doğduğunuz evde patronunuzla kavga ettiğinizi, ancak patronunuzun ağabeyinizle aynı ismi taşıdığını görmeniz gibi.

2. Yer değiştirme: Rüyaların bu aşamasında, hayatınızda sizin için önem taşıyan değerleriniz ikincil duygularınızla yer değiştirir; yani aslında sizin için bir önemi olmayan şeyler rüyada önemli hale gelir. Bunun nedeni ise gerçek hisleriniz ve bastırılmış arzularınızı iyice maskelemiş olmanızdır. Örneğin, rüyanızda bir partidesiniz ve orada kocanızın eski eşiyle karşılaşıyorsunuz. Onun da sizden nefret ettiğinin farkındasınız. Rüyanız boyunca da peçeteleri dikkatli bir biçimde katladığınızı görüyorsunuz.

3. Biçimlendirme: Bu etapta, sözcükler ve görüntülerden bir kolaj yaparız. Onları birbirine bağlayarak, rüyaları kendi içinde tutarlı bir film haline getiririz. Benzetmelerden faydalanmak, cinsel konuları dile getirmekte size yardımcı olabilir. Örneğin, “Sinemada yanımda oturan adam çantama bir bıçak koydu” gibi.

4. Detaylandırma: Son dokunuş bu aşamada yapılır. Burada rüyanız mantıklı ve kabul edilebilir bir biçim alır. Örneğin, “Rüyanın sonunda geveze bir tavşan bana, kocamın eski eşinin Mars’a gidip yaşayacağını söylüyordu” gibi.

 

 

Önceki Yazılar

Orta Yaş Krizini Hasarsız Atlatabilmek Mümkün mü?

Sonraki Yazılar

Stresi Azaltma Yöntemleri