spor

FİZİKSEL EGZERSİZLER DOĞAL İLTİHAP ÖNLEYİCİ

Bu yüzden spor bir nevi ilaç diyebiliriz; kanserin veya kireçlenme gibi kronik rahatsızlıkların tetiklediği iltihaplara karşı reaksiyon verir. Amerika’da yapılan, özellikle hormonlar gibi zincir reaksiyonları betimleyerek biyolojik mekanizmaları detaylandıran çalışma, fiziksel efor sarf etmenin bu hormonların oluşumunu sağladığını söylüyor.

Sportif olan/olmayan gönüllülerin yürüme bandında yaptıkları 20 dakikalık çalışmadan önce ve sonra alınan kan örnekleri, yapılan egzersiz sayesinde organizmanın ağrı ve yorgunluğa etki eden sitokin üretiminin yüzde 5 azaldığını gösteriyor.

Ne yapmalı?

Bu araştırma bizlere bir kez daha dizlerdeki kireçlenme ve bel ağrısı gibi kronik ağrıları istemiyorsak, hayatımıza hareket katmamızı söylüyor. Ağrı kesici ilaçların tüketiminin önüne geçmek veya en azından bu tüketimi azaltmak istiyorsak, yürüyüş, koşu, bisiklet gibi bir spor yapmalı ve bunu düzenli olarak tekrarlamalıyız. Üstelik sporun iltihap önleyici bu etkisinden fayda sağlamak için çok yoğun şekilde yapılmaya da gerek yok. Yalnızca düzenli yapmak yeterli, hatta mümkünse her gün.

Kaynak: San Diego Üniversitesi Tıp Fakültesi (ABD)

 

 

Önceki Yazılar

NEHRİN AKIŞINA BIRAKMAK

Sonraki Yazılar

DEDİKODU VE SAMİMİYETSİZLİK NEDEN RAHATSIZ EDİCİDİR?