ferit-edgu'nun-insanlik-halleri-adli-kitabi

FERİT EDGÜ’NÜN İNSANLIK HALLERİ ADLI KİTABI

Türk edebiyatının değerli kalemlerinden Ferit Edgü, kelime müsrifliğinden kaçınması, ele aldığı olguyu en doğru ve en az kelimeyle en çarpıcı şekilde yazıya dökmesiyle birçok yazardan farklı bir duruşa sahip. Belki de yapıtlarının okuyucu üstünde bu kadar etkili olmasının nedeni, kurduğu basit ama anlamı ağır cümlelerdir. Hayat, aşk, birey, toplum ve insanlık halleri üstüne yazdığı öykü ve metinler hayat boyu tekrar dönüp okunası türde. Yazarın 2003 yılında yayımlanan “İnsanlık Halleri” adlı kitabı ise aforizmalardan oluşuyor. Alfa Yayınları tarafından eserleri yeniden basılan Ferit Edgü’yü yakından tanımanın tam zamanı.
Ferit Edgü, Alfa Yayınları, 65 s.

Kısa kısa Ferit Edgü

  • İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde aldığı resim eğitimine Paris’te devam etti.
  • 1976 yılında Ada Yayınları’nı kurdu.
  • “Bir Gemide” adlı öykü kitabıyla 1979 yılında Sait Faik Armağanı’na, yine aynı yıl “Tüm Ders Notları” adlı deneme kitabıyla Türk Dil Kurumu Ödülü’ne ve 1988 yılında “Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı” romanıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.
  • Askerliğini yaptığı Hakkâri’den dönüşte oradaki deneyimleri “Hakkâri’de Bir Mevsim” adlı romanına ilham kaynağı oldu.
  • 1983 yılında  “Hakkâri’de Bir Mevsim”, yönetmen Erden Kıral tarafından beyazperdeye uyarlandı. Film, aynı yıl, Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülüne layık görüldü. 

 

 

Önceki Yazılar

ŞANSLI OLMANIN DÖRT YOLU

Sonraki Yazılar

ZAMAN DUYGUSU