feminizm-evliligi-guclendiriyor

FEMİNİZM EVLİLİĞİ GÜÇLENDİRİYOR

Feminizm sadece kadınlara değil, erkeklere de fayda sağlıyor. Bir erkeğin ve kadının birbirine saygı duyduğu, eşit haklara sahip olduğu bir birliktelik daha güçlü ve daha dayanıklı oluyor.

Feminizmin ilişkiyi güçlendirme nedenleri:

  1. İlişkinin temeli eşitliğe dayanıyor. Partnerler hedeflerini gerçekleştirmek ve potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmak için birbirlerine destek oluyorlar.
  2. Eski moda cinsiyet eşitsizliği klişelerine bağlı değillerdir. Bir kadın dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçirirken, erkek evde çocuklarıyla birlikte kalabiliyor.
  3. Partnerler sorumluluklarını eşit bir şekilde böler: kadın çamaşır yıkıyorsa, erkek de bulaşıklarla veya ev temizliğiyle ilgilenir. Ev işleri kişisel tercih ve iş yüküne bağlı olarak dağıtılır.
  4. Eşitlik üzerine kurulu ilişkilerde cinsel memnuniyet daha fazla oluyor.
  5. Bu tarz ilişkilerde partneriniz sizi geçmiş ilişkilerinizden dolayı suçlamaz veya yargılamaz.
  6. Düğününüz geleneksel veya sıra dışı olabilir – siz karar verin.
  7. Partnerler birbirlerinin şikâyet ve endişelerini ciddiye alır.
  8. Eşit çiftler ilişkilerini bir proje veya yatırım olarak görmezler. Birbirlerini değiştirmeye veya düzeltmeye çalışmazlar. Erkekler zırhlı şövalye, kadınlar da partnerlerinin sorunlarını çözen taraf olmak zorunda değildir. Herkes kendi işlerinin sorumluluğunu üstlenir. İki bağımsız insan olarak ilişkinize devam edersiniz.
  9. Partneriniz işinize karışmaz, fakat kariyer başarınızla gurur duyar. Arzularınıza giden yolda sizi sonuna kadar destekler.
  10. Boşanma gerçekleşse bile, çocuk üzerindeki haklarınızı eşit bir şekilde dağıtırsınız.

İlişkinizi analiz edin: partneriniz eşitlik ilkelerine ne kadar saygı duyuyor? Partneriniz eşit haklara sahip olduğunuzu düşünüyorsa, aile içindeki haklarınız için mücadele etmenize gerek kalmayacaktır.