fazla-sevgi-yorar-mi

FAZLA SEVGİ YORUYOR MU?

İlişkiler olmadan kendimizi inşa edemeyiz, ancak çok fazla sevgi içinde de boğulabiliriz. İlişki Terapisti Serge Hefez’e göre bu eğilim çağdaş ailelerin karşılaştığı başlıca riski oluşturuyor.

MUTLAK GÜCE SAHİP AŞK

Aile konusunda psikologların gözlemlediği en büyük yenilik, günümüzde aileyi bir arada tutan öncelikli bağın sevgi olması. İyi bir durum değil mi? Yakından bakalım. Psikiyatr ve İlişki Terapisti Serge Hefez şöyle açıklıyor: “Eskiden, aile kuralları toplum tarafından bir kurumun etrafında kanunla tanımlanıyordu yani evlilik müessesesiyle. Bu temel çöktü, aile artık onu oluşturan bireylerin duygusal tercihlerinden daha fazlasına dayanmıyor. Boşanmış ebeveynlerin çocukları üvey annelerini gerçek annelerine, üvey kardeşlerini biyolojik kardeşlerine tercih edebilir ve biriyle ya da diğeriyle yaşamayı tercih edebilir. Sevgi yoksa ailenin varoluş sebebi kalmaz ve parçalanmaya mecburdur.” Boşanmanın mümkün olmadığı ve biyolojik ebeveynimize ait olduğumuza dair atalarımızdan kalma yasalar, sevgiye dayalı yeni aile düzeninin aksine, bireysel gelişime uygun bir ortam oluşturmuyordu. Zaten amaçları da bu değildi. Ama sevgi temeline dayanıyor olmasının da bir bedeli var ve burada çeşitli zorluklar doğabiliyor. Serge Hefez’e göre, sevginin kırılgan ve hassas bir duygu olduğunun bilinmesi aile bireylerinin bunu idealleştirmesine sebep oluyor. Böylece ailenin özgürce seçilmesine, ebeveynler ve çocuklar arasında eskiden olduğundan daha güçlü bir duygusal arayış eşlik ediyor.

İNCİTME KORKUSU

Parçalanma korkusunun gölgesinde, ebeveynler çocuklarla her türlü çatışmayı engellemek istiyor. Ancak çocukların büyümek için nefret etmeyi de deneyimlemeye ihtiyaçları var. Serge Hefez, “Ergenlik çağındaki gençler bunu daha az başarıyor ve bu şiddeti, anoreksi, bulimiya, okul fobisi olarak kendilerine karşı çeviriyorlar. Sonuç olarak ebeveynler giderek kendini daha fazla suçlu hissediyor.” Ailenin, benlik saygısının oluşturulması gereken bir yer olduğunu düşündükleri için bu zorunluluk gerçekleşmediği zaman ebeveynler yanlış yaptıklarına dair izlenimlere sahip oluyorlar. Herkes birbirini suçlamaya başlayıp bir kaçış noktası yaratmaya çalışıyor. Sonrasındaysa ebeveynler kendilerinin ve çocuklarının kişisel gelişimi için farklı bir yerde, bir başkasıyla yeni bir aile kurmanın iyi olacağını düşünebiliyor.

 

 

Önceki Yazılar

AŞKIN HALÜSİNASYON HALİ

Sonraki Yazılar

DEPRESYONLA İLGİLİ BEŞ ÖNYARGI