friends

FACEBOOK’TA EN FAZLA KAÇ ARKADAŞINIZ OLABİLİR?


Psikolog ve Brüksel Vrije Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Ceylan Özdem, sanal dostlukları anlatıyor. 

Sosyal medyanın iletişim aracı olarak kullanımının artması ile ağınıza eklenen insan sayısı da artmaya başladı. Eminim arkadaşlarınızdan bazılarıyla karşılaşıp ekleştiniz, bazılarını aynı sınıfta, aynı işte diye, bazılarını ise alınmasınlar diye eklediniz. Böylece arkadaş listenize size yakınlıkları değişen kişiler eklemiş oldunuz. Peki, ama eklediğiniz herkes gerçekten arkadaşınız mı?

Bu kişilerden kaçıyla gerçek anlamda sosyal bir ilişki kurabilirsiniz sorusunun cevabı Oxford Üniversitesi’nde görevli Antropolog Prof. Robin Dunbar’dan geliyor. Dunbar’a göre bir kişinin istikrarlı ya da gerçek anlamda etkili sosyal iletişim kurabileceği insan sayısı ortalama olarak 150. Sayının 150 olmasının sebebi ise beynimizdeki neokorteks adlı bölümün büyüklüğüne bağlanmış. Neokorteks, beyinde büyük bir yer kaplayan, problem çözme, analitik düşünme yetisi, karar verme gibi işlevleri içeren bölümdür. Sosyalleşme gibi karmaşık ve önemli bir sürecin evriminden dolayı bu bölümün büyük olduğu düşünülür.

Bir insanı merkeze alıp etrafına beş-altı tane katman çizdiğinizi düşünün. İnsana en yakın olabilecek kişi sayısı beştir. Bir sonraki katmanda yakınlık azaldığından eklenen kişi sayısı artar ve 15 olur. Bir sonraki katmanda 35 ve 50’dir. 150 ise hâlâ gerçek anlamda sürdürülebilir istikrarlı bir ilişki kurabileceğiniz insan sayısıdır. Sürdürülebilir ilişki, yakın ilişki içinde olduğunuz, dertlerinden tasalarından haberdar olduğunuz ilişki demek. Dunbar, bu halkaların 500 ve 1000’e kadar artabileceğini söyler ki bu sayılara ulaştığınız en son katmandaki kişiler sadece “merhaba” dediklerinizdir. Özetle, “Facebook’ta benim çok arkadaşım var” deseniz de birçoğu arkadaşınız değil. Bu kişilerin maksimum 150’siyle gerçek anlamda sıcak bir ilişki kurar, masalarına ve evlerine misafir olur ve dertlerinden, sevinçlerinden haberdar olabilirsiniz. Kaldı ki zamanınızın, sosyal becerilerinizin, birilerini dinleme sabrınızın ve hafızanızın sınırlı olduğunu düşününce, Facebook’taki kadar gerçek arkadaşınızın olması pek de mümkün değil.

 

 

Önceki Yazılar

BU ŞARKILARLA ENDİŞELERİNİZDEN UZAKLAŞIN!

Sonraki Yazılar

BURÇLARIN EN SEKSİ ÖZELLİKLERİ NELER?

Bir cevap yazın