evinizde-yilbasi-ruhunu-yakalayin (8)

Evinizde Yılbaşı Ruhunu Yakalayın

Yeni yıl hem ruhunuzu hem de evinizi yenilemek için en güzel zamanlardan biri. Bu tatlı heyecanı evinize yansıtmanızı sağlayacak olan dekorasyon önerilerimizden fikir alabilirsiniz.

Kış mevsiminin en keyifli, en ışıltılı “yeni yıl” zamanı, bu ay itibarıyla başladı. Yılbaşı ruhu dört bir yanımızı sarmış durumda; ışıltılı sokaklar, parıltılı vitrinler, evlerde ve mekânlardaki yılbaşı ağaçları… Kafamızı nereye çevirsek en neşeli tasarımlarla her yer rengârenk!

Yeni yıl her zaman yeni başlangıçları simgeler. Ruhumuzu, bedenimizi, evimizi yenilemek için en uygun dönemdir. Yılbaşı aslında sadece o geceye hazırlanmak demek değil, yeni bir yıla her anlamda daha yenilikçi yaklaşımla girmek demektir.

Evinizde yeni yıl gecesine özel dekorasyon hazırlığı yapıyorsanız, klasik yılbaşı dekorasyonundan biraz uzaklaşmaya ve farklı tasarımlarla tanışmaya ne dersiniz? Öncelikle kendi tarzınızı mutlaka koruyun ve klasiklerden vazgeçmek yerine, onları yenileyip kendinize özgü bir tarzla sunun.

Tabii bunun için büyük harcamalar yapmanıza gerek yok. Yeni bir yıla hazırlanırken evimizde “Atıksız Yaşam”ı mümkün kılacak yöntemleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Meyve ve sebze artıkları ve yeni yıl kokusunu taşıyan tarçını tüm dekorasyonda kullanarak keyifli bir hazırlık da yapabilirsiniz.

Yeni yılda size önereceğimiz fikirlerle ister evinizin havasını değiştirin, isterseniz de şahane bir yılbaşı hediyesi olarak sevdiklerinize hediyeler hazırlayın.

Kapı Süsü

Sokak kapınıza veya evinizin duvarına asmak ya da sofra düzeninde kullanmak için yılbaşı çelengi alabilirsiniz. Ama en keyiflisi bunu bir aile aktivitesine dönüştürmek ve beraber yaptığınız süsü kapınıza asmak olacaktır. Kokina ve kozalak bu hazırlığı yapmak için olmazsa olmazlardan, ama biraz da gerçek çiçekleri ekleyerek neden çelengimizi farklılaştırmayalım? Bazı mekânlar yılbaşı süsü yapımı için çeşitli workshop’lar düzenliyor. Mesela Misk Floral Cafe, yeni yıl için sofra styling’i, çiçeklerle dolu çelenk hazırlıkları ya da farklılık arayanlar için makrome kapı süsleri için atölye çalışmaları düzenliyor. Bunlara katılıp kendi zevkinize özgü yılbaşı kapı süsleri hazırlayabilirsiniz.

Dilerseniz de evinizde tarçın çubukları, kurutulmuş portakal kabukları ve led ışık kordonlarıyla kendi çelenginizi yapabilirsiniz. Birkaç tarçın çubuğunu dilediğiniz şekilde birbirine yapıştırarak sırasıyla portakal kabuğu ve tarçın çubuklarını sicim gibi ince ve doğal bir ipten geçirerek led kordonlarına takıp dilediğiniz boyutta çelenkler yapabilirsiniz.

Sofra Düzeni

Hem yeni yıl gecesi hem de sonrasında kullanabileceğiniz birbirinden güzel sofra aksesuarlarını incelediniz mi? Keten bardakaltı setleri, peçeteler, runner’lar, emaye-seramik ve mermer bardak, tabak, çatal takımları ve tepsiler, mumluklar, sofra kartı setleri ve daha birçok yenilikçi tasarımla karşılaşabilirsiniz. 

Eğer farklılık yaratmak istiyorsanız, şık bir sofra için Katzze’nin siyah servis takımlarını kullanabilir; biraz daha sade ve göz alıcı bir sofra içinse Bornn markasının emaye takımlarıyla yılbaşı gecesinde sofranızda yenilik yaratabilirsiniz. Bu servis takımları sadece yeni yıl için değil, günlük kullanımda da sofra dekorasyonu için şahane alternatifler.

Yılbaşı temalı peçete tutucularını kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Sevimli küçük Noel ağaçlarını peçetelerinizde görmeye ne dersiniz? Kullanılmayan kurdeleler, kurutulmuş yapraklar, biberiye, defne gibi hoş kokulu bitkiler, doğal ahşap düğmeler ve yapıştırıcı kişisel peçete tutucularınızı hazırlamanız için yetecektir.

Marbleous

Çam Ağacı Süsleri

Evinizi yeni yıla hazırlarken, çam ağacıyla süslemek istiyorsanız, evinize uygun farklı boyutlarda ağaçlar bulabilirsiniz. Bu sene çam ağacında klasik süslerden çok, sadelik öne çıkıyor ve gerçek çiçekler kullanılarak dekore edilmiş ağaçlar ön planda olacak. Farklılık yaratmak isterseniz de Marbleous markasının tasarladığı mermer yılbaşı süslerini kullanabilirsiniz.

Çam ağacı süsünü evde kendiniz yapmak isterseniz de tarçın çubuklarından kar taneleri oluşturabilirsiniz. Kakule, yıldız anason, karanfil ve tarçın çubuklarını kullanarak sicimden geçirip kar tanesi süslerinizi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede ağacınızdan gelecek olan mis gibi koku da evinizin her yerini saracak.

Bu sene çam ağacında klasik süslerden çok, daha sadelik öne çıkacak ve gerçek çiçekler kullanılarak dekore edilmiş ağaçlar ön planda olacak.

Bonvagon

Aydınlatma

Yeni yıl ruhunu evinize en iyi ışıltı ve parıltıyla yansıtabilirsiniz. Bu yüzden evinizde, dekor olarak kullanacağınız ve yılbaşı ağacına asacağınız led aydınlatmalar ve mumlara yer açabilirsiniz. Bonvagon’da yer alan dekoratif ışık kordonları ve daha birçok ışıklı aksesuarlar evinizin atmosferini daha keyifli yapmak için ideal.

Evinizde ise dekoratif ve kokulu mum hazırlamak hiç de zor değil! Kalın dilediğiniz renk bir mumun etrafına kuru meyve dilimleri, kurutulmuş çiçekler ya da kozalaklarla sabitlemek için yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Daha sonra kalın muz lifi doğal rafya iple iyice sarın. Dilerseniz kurutulmuş portakal kabuklarını da ekleyebilir ya da mumun yanında sofra düzeninde ceviz ya da kozalak gibi malzemelerle görüntüyü güzelleştirebilirsiniz. Mum yandıkça aromatik koku da etrafı saracak ve şahane bir atmosfer yaratacak.

Tufetto

Ahşap Mobilya Ve Objeler

Ahşap mobilyalar hem yılbaşı gecesi hem de her zaman kullanılabilecek doğal ve gösterişli dekorasyon ürünleridir. Ahşap ürünler konusunda oldukça başarılı ve dikkat çekici tasarımlara sahip Tufetto markasının yap-boz ahşap ürünlerine göz atabilirsiniz. Mobilyadan minik objelere kadar geniş ürün yelpazesine sahip bu markayla fark yaratacağınız kesin.

Yazı: Nilay Uzun İnan