evde-hazirlayabileceginiz-dogal-bakim-urunleri

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Bakım Ürünleri

Süslü ambalajları, parfümlü kremleri hepimiz seviyoruz ve onları sürerken kendimizi biz de prenses gibi hissediyoruz. Ancak doğayı ve sağlığımıza dost rutinlerin verdiği mutluluğu süslü makyaj masalarından daha çok seviyoruz. Evinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz bu basit tarifler hem etik hem etkili.

Dudak Peelingi-El ve Vücut Ovması

Dudaklar, tırnak etleri, ayak topukları vücudumuzda en çok ölü deri üreten bölgeler. Hem nemlendiren hem onaran hem de ölü derileri gideren formül mutfağınızdaki üç malzeme kadar yakın: esmer toz şeker, bal ve zeytinyağı. Bu karışımı dudaklarınızı pürüzsüzleştirmek, ellerinizi, tırnak etlerinizi ve topuğunuzu yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Nemlendirme özelliğinin daha yoğun olmasını isterseniz zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı kullanıp cildinizde bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Kurumuş saçlara

Isıl işlemler, saç boyaları veya havuz suyu saçlarınızı kurutmuş ve yıpratmış olabilir. O çok havalı saç maskelerinden umduğunuz verimi alamadıysanız bir de bu basit ev formülünü deneyin. İyice olgunlaşıp yumuşamış bir muzun içerisine 2 dolu dolu yemek kaşığı bal ekleyip ezerek krem formuna getirin. Saç derinizin de beslenmesini istiyorsanız bu karışıma 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza yedirin, en az 2 saat beklettikten sonra yıkayın. Pamuk gibi saçların tadını çıkartın.

Zehirsiz deodorant

Doğal bir antiseptik olan karbonat, ter kokusunu önlemek için tek başına kullanıldığında dahi oldukça etkilidir. Ancak hem performansı arttırmak hem de kullanım kolaylığı sağlamak için çok basit bir tarifle kendi zehirsiz, doğal deodorantınızı yapıp hem sağlığınızı hem çevreyi koruyabilir, atık tüketimini en aza indirebilirsiniz. Yarım paket karbonat (100 g), yarım fincan mısır nişastası (100 g), 4 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 20 damla sevdiğiniz bir doğal uçucu yağ ekleyerek elde ettiğiniz karışımı cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Nem maskesi

Hassas ve atopik bir cildiniz varsa ideal ürünü bulana dek muammada kalırsınız; nemlendirici krem kullansanız alerji yapabilir, kullanmasanız cildiniz acır ve çatlar. Evde iki malzemeyle yapabileceğiniz bu maske cildinizi derinden nemlendirmeye yardımcı olacaktır. İçeriğinde yoğun şekilde yağ olan ve nemlendirme özelliğiyle bilinen avokadonun yarısını keserek kaşık ile içini oyun ve bir kaba aktarın. Avokadonuzun iyice yumuşamış ve olgunlaşmış olması önemlidir. Su ile hazırladığınız yulaf lapasını ve yarım avokadonuzu mutfak robotundan geçirerek krem kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı ellerinize iyice yedirip 2 saat eldiven içinde bekletebilir, yatmadan ayaklarınıza sürerek sızdırmaz ayak maskesi çoraplarından giyebilirsiniz. Eğer yüzünüzde aşırı kuruluk varsa aynı karışımı yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Göz Çevresi için Bakım Önerileri

Sonraki Yazılar

Ruhsal Dinginliğimizi Korumak için Neler Yapabiliriz?