workfromhome

EV & İŞ YOLUNUN SIKICILIĞINDAN KURTULUN

 

 


Patronunuzla yapacağınız kritik bir konuşma ihtiyacınız olan değişikliği yaratabilir.

İşiniz, stres seviyenizi yükseltiyor olabilir ama işe gidiş yolunuz daha büyük tahribat yaratıyor. Bir araştırmaya göre ev-iş arası uzun yolculuk depresyon riskini yüzde 33 -yaşayabileceğiniz ekonomik problemleri eklediğimizde yüzde 40’a yükseliyor- ve obezite riskini yüzde 21 artırıyor. Kısacası modern çağda sırtımızı yasladığımız uçaklar, trenler ve otomobiller sağlığımızın altını oyuyor.

Büyük şehirlerde evden işe varmak saatler alabilir. Özellikle şehir merkezinin yorucu faktörlerinden ve gürültüsünden uzaklaşmak için çeperlere doğru gittikçe manzaranız güzelleşiyor olabilir ama trafikte daha uzun bir yolculuk da sizi bekliyor. Ne kadar güzel bir muhitte oturursanız oturun, ONS araştırma şirketinin bulgularına göre uzun yol sizi tüketiyor. Trafikte ilk 30 dakikadan sonraki her dakika yaşam memnuniyetinizden çalıyor. Dahası The American Journal of Preventive Medicine’da yer alan bir araştırma her gün evle iş arasında mekik dokumanın tansiyon ve kolesterol değerlerini yükselttiğini, depresyon, anksiyete ve sosyal anlamda kendini izole hissetme ihtimalini artırdığını buldu.

Plan: Evde kalın, hem de istifa etmeden. Eğer pozisyonunuz izin veriyorsa patronunuzdan esnek çalışma saatleri talebinde bulunun. Bunun iş verimliliğinizi nasıl artıracağını anlatırken müzakereye açık olmayı ihmal etmeyin. Haftanın üç gününü evde geçirmeyi teklif etmek biraz fazla olacaktır ama bir veya iki gün üzerinde anlaşma sağlayabilirsiniz. Unutmayın, işverenler de daha mutlu ve huzurlu çalışanlar ister.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

CİNSEL GERÇEKLER!

Sonraki Yazılar

SAĞLIK DEPOSU ÇORBALAR İLE TANIŞIN!