escinselcift

EŞCİNSEL ÇİFTLER, EVLAT EDİNDİKLERİ ÇOCUKLARIN CİNSEL KİMLİĞİNİ ETKİLER Mİ?


Hakemli bilim dergisi Sex Roles’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; eşcinsel çiftlerin, evlatlık edinen diğer heteroseksüel çiftlerle kıyaslandığında cinsiyetlerini değiştirmek isteyen çocuklar yetiştirmeleri gibi bir durum söz konusu değil. 

Derleyen: Buğra LEVENT

ABD’li araştırmacılar, beş yıllık bir dönem boyunca evlat edinilen çocukların tipik cinsiyet davranışlarını inceledikten sonra bu sonuca vardılar.

Kentucky Üniversitesi, eşcinsel çiftlerin yetiştirdiği çocukların toplumsal cinsiyet gelişimi veya kimliği hakkında kafasının karışacağına dair endişelerin var olduğunu kaydetti.

Çalışmanın başyazarı Dr. Rachel Farr, “Ebeveynlerin cinsel tercihleri ve aile tipi çocukların toplumsal cinsiyet uyumu veya uyumsuzluğunu önemli ölçüde etkilemedi” diyor. “Bulgularımız hem lezbiyen hem de gay ebeveynlerin evlat edindiği çocukların cinsiyet gelişiminin tipik bir şekilde ilerlediğini ve heteroseksüel çiftlerin evlat edindiği çocuklarınkine benzediğini gösteriyor.”

Bu nedenle evde hem erkek hem de kadın rol modelinin olması, evlat edinilen çocukların  tipik cinsiyet gelişimine yardımcı olmak için gerekli değil.

2005 yılında, eşcinsel çiftler de dahil olmak üzere evli olmayan çiftlerin ortak evlat edinmek için başvurmasına izin veren bir yasa yürürlüğe girdi.

Daha önce, bekar kişilerin cinsel yönelimine bakılmaksızın evlat edinmeleri mümkün olmuştu, ancak eşcinsel çiftler için yasaklanmıştı.

O zamandan beri, evlat edinme kurumlarının kapıları, tıpkı bekarlara olduğu gibi, lezbiyen ve gay çiftlere de açık. 

 

 

Bir cevap yazın