ergen-cocugum-mesafeli-davraniyor-4

ERGEN ÇOCUĞUM MESAFELİ DAVRANIYOR

 

 

Bu sizin için bir sorun ise, neden gerçek anlamda uzaklaşmayı denemiyorsunuz? Gündelik hayatın detaylarına kendinizi o kadar kaptırmışsınız ki ergen çocuğunuzla ilgili durumu değerlendirmenin her zaman kolay olmayabileceğini göremiyorsunuz. Joachim Lafosse’un “Yola Devam” filminde anneyi canlandıran Virginie Efira, oğlunu alıp Kırgızistan’a götürüyor. Ancak çocuğunuzla ilişkinizde zorlu bir dönemdeyseniz, bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Ergen olmanın ne demek olduğunu unutmuş olabilir misiniz? Çocuğunuz kendine ait bir alana ihtiyaç duyuyor olabilir mi? Frances E. Jensen ve Amy Ellis Nutt’ın kaleme aldığı “Ergen Beyni” kitabı, çocuğunuzu daha iyi anlayabilmeniz için yol gösterici olabilir.

Ergenlik döneminin aşk, arkadaşlık ve macera zamanı olduğunu anlatan Françoise Hardy’nin “Le Temps de l’amour” şarkısını dinleyin. Çocuğunuzun önünde yaşayacak bir sürü şeyi var ve ebeveynlere bu noktada fazla yer olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Onun planlarında yeriniz olmayabilir ama unutmayın ki dopdolu, yoğun ve heyecanlı bir programı var.

Ergenlik, yetişkinin gözümüzden düştüğü ve kendimizi ona “karşı” durarak inşa ettiğimiz bir dönemdir. Mike Nichols’ün 1967 yapımı “Mezun” filminde bu anlatılıyor. Filmin kahramanı Benjamin var olabilmek için başkaldırıyor.

 

 

Önceki Yazılar

İLİŞKİNİZE RENK KATIN

Sonraki Yazılar

FOTOĞRAFIN HİKAYESİ: COLETTE