en-iyi-wellness-ve-spa-otelleri (12)

EN İYİ WELLNESS VE SPA OTELLERİ

Eğer siz de fiziksel ve ruhsal sağlığınızı önemsiyorsanız, tatilinizi kendinizi tamamen bakıma alıp rahatladığınız wellness ve spa merkezlerinde geçirebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz dünyadaki en iyi wellness ve spa otellerini gelin daha yakından tanıyalım!

Huzurlu bir tatil geçirmek ve gerçekten dinlenmek istiyorsanız, doğayla iç içe olan bir yerde terapi havuzunda rahatla­mak, ihtiyacınız olan masajı yaptırmak, cilt bakımıyla yenilenmek, jakuzide ve sauna odalarında vakit geçirmek, spor yapmak, doğru beslenmek, iyi bir uyku uyumak ve daha da fazlası için ruhunuza huzur, vücudunuza sağlık kazanmaya ne dersiniz? Tüm dünyada son zamanların yeni trendi olan wellness programlarına sahip oteller, spa ve sağlık konusuna önem verenlerin ilk tatil ter­cihlerinden biri oluyor.

Wellness ve spa nedir?

“Wellness/well-being” yani esenlik anlamına gelen bu terim, beden/beyin ve ruhsal entegrasyondur. Aslında sağlıklı olmak için doğal olanı yaşamaktır, bir tercihtir. Fiziksel ve psikolojik rahatlamayı gerçekleştirmek ve sürdürmek için olan bir yaşam biçimidir. Bireyin esenliği için tüm wellness bileşenlerinin uyum içerisinde olması gerekir. Bunlar; fiziksel, duygusal, ruhsal, sosyal, çevresel, entelektüel ve mesleki alanlardır.

Bu kombinasyonlar önemlidir. Spa ise; sağlık programlarını uygulayan terapistlerin olduğu, güzellik ve fitness salonları olan, yüksek mineral değerleriyle zenginleştirilmiş yeraltı kaynak sularına sahip, kısacası şifa içeren programların olduğu yerlere denir. Dünyada bu konuda uzmanlaşmış birçok spa oteli mevcut. Bu otellerde; reiki, yoga, pilates, masaj terapileri ve kilo kontrolü gibi özel uygulamaların yapıldığı programlar oluyor. Bu programlara da “wellness” deniyor!Size önereceğimiz dünyanın en iyi spa otellerinden birinde fiziksel ve ruhsal arınma yaşamaya ne dersiniz? Hele yoğun bir iş hayatınız varsa, aile yaşantınız çok hareketliyse, tek başınıza, arkadaşınızla ya da eşinizle/sevgilinizle şehrin karmaşasından uzaklaşmak kulağa çok hoş geliyor olsa gerek. Stresten tamamen uzak, baştan aşağı yenileneceğiniz en iyi spa otellerini sizler için seçtik.

Amanpuri

Aman otellerinin her birinde lüks, kalite ve huzur bir arada olmayı nasıl başarıyor bilemiyorum ama Phuket’te yer alan Amanpuri’de, dünyadaki en orijinal wellness merkezlerinden biri olan Amanpuri Bütünsel Sağlık Merkezi yer alıyor. Burada kişiye özel yoga, pilates, meditasyon mevcut. Özel odaların içerisinde jakuzi, sauna, sıcak havuz, buhar odası, bakım uygulamaları yer alıyor. Odaların bahçesinde bulunan rahatlama alanları ile konforda sınır tanınmıyor. Ayrıca okyanus manzaralı fitness salonlarında pilates stüdyoları ve Muay Thai dersleri mevcut.

Her bir misafirin refahını artırmak için hazırlanan terapi uygulamaları, alanında sertifikalı sağlık ekibi tarafından geleneksel şifa teknikleri kullanılarak yapılıyor. Cilt bakımı, masaj ve beslenme hizmetleri de son derece profesyonel. (aman.com)

 Richmond Nua Wellness Spa

Sapanca Gölü’nün kenarında, ormanın içerisinde yer alan Richmond, aradığınız huzurun adresi olabilir. Dinlenmek için sadece otelde konaklamak bile yeterken, donanımlı wellness ve spa merkezi sayesinde bütünsel bir rahatlama yaşayabiliyorsunuz. Zihinsel, bedensel ve fiziksel rahatlamaya ve sağlığınızı kazanmaya dayalı wellness ve spa merkezinde konaklamalı spa programlarından dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Kısa bir mola vermek, baştan sona yenilenmek, forma girmek isteyenler, anne adaylarına özel uygulama ve 365 Gün Detoks adlı programlar yer alıyor.

Uzmanlar tarafından geliştirilmiş Nua Fit ve Nua Slim programları ise kişiye özel hazırlanıyor ve spa programları, beslenme, uyku düzeni, spor gibi eğitimleri kapsıyor. Bunların dışında sağlıklı vücut şekillendirme yöntemi Hypoxi, Green Sıvı ve Raw Food Detoks adlı program seçenekleri de merkezde yer alıyor. (richmondnua.com)

Hillside Beach Club Sanda Nature Spa

Fethiye Hillside’da Sanda Nature Spa ve Sanda Day Spa olmak üzere iki yer mevcut. İkisinden de farklı keyif almanız mümkün ama Day Spa genel olarak bildiğimiz gibi kapalı bir mekânda, odada yapılan masaj çeşitleriyle dolu. Nature Spa ise adı üzerinde eşsiz bir tabiatın içerisine kurulmuş, harika tasarıma sahip odalarda masaj sunulan, ardından rahatlama alanında kuş cıvıltıları ve su sesleriyle yankılanan yemyeşil bir doğanın içerisinde yer alıyor.

Muhteşem bir dinginliğin hâkim olduğu bu yerde her türlü masaj çeşidi mevcut. Masaj çeşitlerinden en sık tercih edileni ise “Sanda Traditional”. Bali masajı olarak geçen bu masajı yaptırırken, çeşitli aromatik yağlardan dilediğinizi seçiyor, ardından uzman terapistlerin nokta atışı teknikleri sayesinde bedeninizi ve zihninizi rahatlatıyorsunuz. (hillsidebeachclub.com)

NG Sapanca/Aliva Wellness

Aliva Wellness’da yaşam biçiminizi sağlıklı yönde değiştirecek tüm bileşenler mevcut. Dengeli beslenme, spor, uyku düzeni, stres kontrolü ve daha fazlası için bireysel danışman tarafından size özel hazırlanan programla sürdürülebilir sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendiriliyorsunuz. Masaj programlarında ise; Aliva aromaterapi, sıcak taş masajı, hamile masajı, bebek masajı, Uzakdoğu masaj çeşitleri, ayurvedik masajlar, baskılı masajlar olmak üzere birbirinden farklı çeşitler mevcut. Vücut, cilt ve hidro bakımlar da dünyaca ünlü spa kozmetik markalarının ürünleriyle gerçekleştiriliyor. NG Sapanca’nın özel programlarından biri de Orman Terapisi. İlk olarak Japonya’da ortaya çıkan Amerika ve Avrupa’da da uygulanan Orman Terapisi’nde temel amaç stresi azaltmak! Bunu da eğitimli rehber eşliğinde doğada sessizce yürüyerek, sesleri, kokuları, renkleri hissediyorsunuz. Doğanın iyileştirici gücünü deneyimliyorsunuz. (nghotels.com.tr)

Vivamayr Maria Wörth

Avusturya’nın güneyinde, dağlarla çevrili göl kenarında konumlanan, spa’nın çok ötesinde sağlıklı yaşam merkezi olan Vivamayr’a önce uçakla Viyana’ya giderek oradan da üç buçuk saatlik araba yolculuğuyla veya 35-40 dakikalık bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Merkez de transfer konusunda destek oluyor.

Bu merkez, detoks programlarıyla bedensel, zihinsel ve ruhsal arınma yaşamak isteyenler tarafından oldukça rağbet görüyor. Buraya gelir gelmez ilk iş, testlerle gıda toleransınızı belirlemek, çünkü buradaki amaç, önce sizin için zararlı besinleri keserek vücudunuzu temizlemek. Ardından içinde çeşitli minerallerin olduğu “base powder” isimli tozu içerek bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlıyorlar ve tokluk hissi yaşıyorsunuz. Klinikte uygulanan tüm tedavilerin ortak noktasında bağırsakların rahatlatılması ve sindirim için bol bol çiğneme üzerinde duruluyor.

Sağlık uzmanları tarafından yapılan testlere göre kan şekerini düzenleyen, hazımsızlığı önleyen, metabolizmayı hızlandıran, ödem atan bir beslenme yolu izleniyor. Burada doktorların kontrolünde doğru beslenmenin yanında teknolojiden uzak, güne yogayla başlayarak, yürüyüşler yaparak, masaj yaptırarak, kişiye özel terapilere katılarak daha zinde ve sağlıklı bir bedene ve ruh haline kavuşuyorsunuz.

Spa merkezinde ise sağlık programınıza destek verecek bakımlar, masaj ve birçok farklı bitkisel terapi uygulanıyor. Bu merkezdeki spa’nın görevi sadece vücudunuzun rahatlamasına, dinlenmesine odaklı değil, esas amaç detoksunuza yardımcı olmak. (vivamayr.com)

Scarlet Hotel

İngiltere’nin güneybatısı Cornwall Mawgan Porth’da konumlanan Scarlet Hotel’e önce Londra’ya, oradan da Newquay Havaalanı’na bir saatlik bir uçuşla gitmeniz mümkün. Otel, havaalanına çok yakın konumda. Cornwall bir şehir değil, yarımadanın tamamına deniyor.

Scarlet, sessiz ve huzurlu bir ortama sahip. Aynı zamanda köpek dostu bir otel. Onların da rahat edeceği odalar ve alanlar yaratılmış. Kayaların içine oyulmuş dış mekân havuzu, odun ateşiyle ısıtılan deniz manzaralı jakuzisi, kelebek pupasından ilham alınarak yapılmış yatakları, geniş ve muhteşem dekore edilmiş terası ve spa’sında yer alan iki çeşit rahatlama odasıyla beden ve ruh yeniliği arayanlar için ideal!

Spa merkezinde hamileler için ayrı bir terapi programı da var. Genel olarak jakuzide ve hamamında gerçekleştirilen banyo terapileri oldukça tercih ediliyor. Bakım terapileri ve masajlar özel hazırlanan yağlarla yapılıyor. Günümüzde Hindistan, Nepal, Sri Lanka’da uygulanan ayurvedayı esas alan otel bunu tüm terapi programlarına yansıtıyor. (scarlethotel.co.uk)

Clinique La Prairie

İsviçre Montreux’da Clarens bölgesinde yer alan otele, Cenevre Havalimanı’na direkt uçuşla giderek oradan da otele arabayla bir saatte ulaşabilirsiniz. Bu oteldeki sağlık merkezinde kalarak, ister doktorlar ve sağlık danışmanları tarafından kontrolünüz yapılarak fiziksel ve ruhsal yenilenmeniz başlıyor, isterseniz de sadece güzellik ve spa merkezinde bakım görebiliyorsunuz. Wellness merkezindeki programlar çok çeşitli. Uzun ömürlü yaşam için terapiler, iyi uyku, detoks, beslenme, güzellik-bakım, estetik, kök hücre tedavisi, check-up, fitness gibi daha birçok farklı sağlık alanındaki programın hangisinin kendinize uygun olduğunu öğrenmek için önce bazı soruları cevaplıyor, sonra size uygun programı buluyor ve katılım sağlayabiliyorsunuz. Farklı senelerde birçok kez kazanılmış ödüllerle ünlü sağlık merkezi ve spa’sında; anti-aging uygulamaları, hamam, sauna, jakuzi, soğuk hava terapisi, hidroterapi tedavisi, ayurveda esas alınarak uygulanan terapiler ve Thai masaj çeşitleri, vücut bakımı ve son teknolojiyle gerçekleştirilen güzellik seansları mevcut! (cliniquelaprairie.com)

Ananda Spa

Ananda, Himalayalar’da yoganın doğduğu Rishikesh ve Haridwar şehirlerinin yakınında, kutsal Ganj nehri manzarasına sahip, yemyeşil bir doğa ve mistik atmosferiyle göz kamaştırıyor. Delhi Havaalanı’na direkt uçuşun ardından Delhi’den Dehradun’a 50 dakikalık bir uçuş daha gerçekleştirip 40 dakikalık bir araba yolculuğuyla otele ulaşabiliyorsunuz. Otel, dilerseniz her türlü transferi sağlayabiliyor. Bu inziva merkezine ulaşmak her ne kadar yorucu görünse de ayurveda ve vedanta (huzur ve mutluluğun kaynağını arayan Hindu felsefesi) gibi geleneksel Hint sağlık uygulamalarını yaptırarak çok özel bir deneyim yaşayacağınızı düşünmek insanı harekete geçirmeye yetiyor. Yedi gecelik Ananda detoks paketinden alıp tüm sağlık terapi uygulamalarını deneyimleyebilirsiniz. (anandaspa.com)

Four Seasons Resort/The Nam Hai

Da Nang Vietnam Uluslararası Havaalanı’na direkt uçuşla gidebilir, Vietnam’dan otele de 30 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Ödüllü wellness ve spa merkezinde, enerjinizi dengelemek için ses ve nefes terapilerine katılabilir, çocuklarınız da dahil ailece sağlıklı masaj terapi uygulamaları yaptırabilir, meditasyon-yoga dersleri alabilir, saç ve yüz bakımına girebilirsiniz.

En dikkat çekici terapi ise “Nam Hai Earth Song”. İster tek başınıza ister çift olarak katılabileceğiniz bu terapi çeşidi, kendi iç sesiniz ve ritminizle “Dünya” ile daha derin bir bağlantı kurmanızı sağlıyor. Özel olarak hazırladıkları bitkisel baharatlarla yapılan banyo, farklı objelerle basınç uygulanan masaj ve sıcak baharatlarla hazırlanan dumanı içinize çekerek baştan aşağı bir arınma sizleri bekliyor. (fourseasons.com)

Chiva-Som

Tayland Hua Hin’de yer alan, Bangkok’a iki buçuk saat uzaklıkta konumlanan Chiva-Som, dünyadaki en iyi spa merkezlerinden biri olarak biliniyor. Deniz kenarında, muhteşem bir doğaya sahip otel tam bir cennet!

Daha çok kişiye özel fitness ve spa konusunda öne çıkan merkezde; detoks, jakuzili su terapisi, buhar odası, sauna, fizyoterapi, ısıtılmış su yataklarına sahip özel alanlar, güzellik ve bakım, yoga gibi birçok program mevcut. Dilerseniz yedi gecelik Flexible Fitness paketi de satın alabilir ve uzman terapistlerin size özel hazırladığı programa dahil olabilirsiniz. Bu tropik cennetin doğası bile başlı başına bir terapiyken böyle bir oteldeki sağlık programlarına katılmak şahane bir ayrıcalık olsa gerek! (chivasom.com)

Six Senses Kaplankaya

Bodrum’da yer alan Six Senses Spa ve Wellness Merkezi, Six Senses’ın diğer tüm yurtdışı otellerinde olduğu gibi bu konuda oldukça iddialı. Birçok uzman ve terapist eşliğinde bedeninizi ve zihninizi en iyi şekilde rahatlatacak programlar yer alıyor. Uyku, beslenme, zihin açıklığı ve hareket konusunda sizi yönlendiriyorlar. Sağlık merkezinde; tuz grotto, kristal buhar odası, yapay yağmur, Fin saunası, hidroterapi havuzu, ısıtmalı dinlenme salonları, ayak terapi havuzları, iglo, watsu havuzu, erkekler için hücre terapisi, güzellik salonu, özel hamam ve hidrotermal alan gibi çok çeşitli tedavi ve rahatlama seçenekleri mevcut. Tüm bunların dışında harika bir salonda fitness deneyimi de sizleri bekliyor. (sixsenses.com)

 Yazı: Nilay Uzun İnan

 

 

Önceki Yazılar

İLİŞKİLERDE PSİKOLOJİK VE SOSYAL ŞİDDET

Sonraki Yazılar

DİVAN: EMMA WATSON