asure 1

EN İYİ AŞURE TARİFİ


Tüm aileye ve çevreye dağıtılan aşure zamanı geldi bile. Komşuların birbirinin kapısını çaldığı geleneksel tadımız aşurenin, turna yemişli (cranberry) ve pikan cevizli tarifini Sedef İybar paylaştı.

Malzemeler:

500 gr. buğday, 2,5 lt su, 350 gr. toz şeker

İç malzemeleri için:

200 gr. ayıklanmış ve haşlanmış nohut, 200 gr. haşlanmış fasulye, 100 gr. sarı üzüm, 8 adet kuru kayısı (minik doğranmış), 100 gr. dolma fıstığı, 1 çay bardağı süt, 2 çorba kaşığı gül suyu

Üzerini süslemek için:

Şamfıstık tozu, 100 gr. pikan cevizi, 100 gr. turna yemişi (cranberry), kuşüzümü, dolma fıstığı

Yapılışı:

Buğdayları bir gece önceden ıslatın. Çok iyi haşlandığından emin olduktan sonra, diğer iç malzemeleri ve şekeri ilave edin. Tüm bu karışımı yoğun bir kıvam alıncaya kadar 30 dakika daha kaynatın. Daha sonra gül suyu ve süt ekleyerek ateşten alın. Kesinlikle nişasta veya un gibi yoğunlaştırıcı kullanmayın. Aşureyi servis kaplarına sıcakken kepçe yardımıyla paylaştırarak soğumaya bırakın. Soğuyan aşure kaplarının üzerini şamfıstık tozu, pikan cevizi, 100gr. turna yemişi (cranberry), kuşüzümü ve dolma fıstığı ile süsleyin.

NOT: Aşurenizi kaynarken içine ceviz ve incir ilave etmeyin. Rengini karartıyor. İsteğe bağlı olarak servis etmeden önce üzerine tarçın serpiştirebilirsiniz. Afiyet olsun!

 

 

Önceki Yazılar

TÜRKİYE VE EĞİTİM

Sonraki Yazılar

HAYALLERİNDEN VAZGEÇMEK