egzamanin-tetiklenmesine-sebep-olabilecek-durumlar

EGZAMANIN TETİKLENMESİNE SEBEP OLABİLECEK DURUMLAR

 

 

Egzama vücutta kızarıklığa, kuruluğa, kaşıntıya ve iltihaplanmaya neden olur. Egzamanın nedeni tam olarak anlaşılmasa da, egzamanızı tetikleyen şeyleri bulup önlemeniz gerekir.

  1. Yiyecekler

Şeker, karbonhidratlar, glüten, kırmızı et ve süt gibi bazı yiyecekler egzamayı tetikleyebiliyor. Yiyeceklere alerjiniz varsa eğer bu yiyecekleri tespit etmeniz gerekir. Bunun için de sizi eleme diyetini önerebiliriz. Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi birkaç hafta boyunca yazın. Ardından egzamanızı gözlemlemeye başlayın; hangi durumlarda kötüleştiğini bulun ve bunları not edin.

2. Soğuk havalar

Kış aylarını memnuniyetle karşılayabilirsiniz, ama düşük sıcaklıklar bazı insanların egzamalarını tetikleyebiliyor. Soğuk havalar cildin kurumasına sebep olur. Bu kuruluk da kaşıntıya, kaşıntı ise acıya sebep olabilir. Cildinizi korumak için, günde en az iki defa cildinizi nemlendirin.

3. Sıcak havalar

Sıcak havalar da egzamayı tetikleyebiliyor. Terleme cilt kaşıntısına sebep oluyor. Sıcak havalardan korunmak için gölgeli alanlarda vakit geçirmeye çalışın. Ayrıca bol bol sıvı tüketin.

4. Stres

Duygusal stres egzamanın nedenleri arasında yer alabilir. Vücut stres altındayken kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Bu hormon da vücutta iltihaplanmaya neden olabiliyor. Nefes egzersizleri, meditasyon ve düzenli egzersizler yapmak stresli durumlarla baş etmenize yardımcı olabilir.

5. Deterjan

Çamaşır deterjanları, hassas ciltlere sahip kişilerde alerjik durumlar yaratabiliyor. Birçok deterjan cildi kurutan, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olan kokular ve kimyasallar içerir. Egzamanız deterjanı kullandıktan sonra kötüleşiyorsa, hassas ciltler için güvenli ve parfüm içermeyen ürünleri kullanabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞUNA DAİR MERAK EDİLENLER

Sonraki Yazılar

MUDRA NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?