ebeveyn

EBEVEYNLER ÖĞRETMENLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMIYOR


Eğitimci ve Recrea Academy Danışmanı Saime Kocagil Aksuner, söz konusu çocuğun gelişimi olduğunda velilerin sadece kendi pencerelerinden bakmamaları gerektiğini söylüyor.

Öğretmene agresif davranan öğrencilerin, öğretmenin üzerinde nasıl bir etkisi var?
Öğrencinin yaşına göre değişir. Eğer öğrenci okul öncesi veya ilkokul çağındaysa, öğretmen çocuğun agresif davranışını üzerine alınmaz, agresif davranışlarına karşılık ona yine iyi niyet, sevgi ve hoşgörüyle yaklaşabilir. Fakat ortaokul-lise öğrencisiyse durum değişir. Bu yaşlarda öğrenciler oldukça olgunlar ve ne yaptıklarını biliyorlar. Eğer öğretmene karşı agresif bir tutum varsa, öğretmen bunu hisseder, direkt üstüne alınır. Önce iyi niyetle yaklaşıp öğrenciyi anlamaya ve durumu düzeltmeye çalışabilir; fakat agresif tutum devam ediyorsa, iyi niyetine karşılık alamıyorsa, öğretmen de çocuğa öfke duymaya başlayabilir. Bunun yanında öğrenciden korkabilir de. Çünkü günümüzde öğretmenini döven, hatta öldüren öğrenciler bile var ne yazık ki…

Öğrencisiyle problem yaşayan bir öğretmen kime danışabilir?
Genelde aynı öğrencinin dersine giren öğretmenler önce kendi aralarında problemlerden bahsederler, daha sonra konuyu rehber öğretmene, oradan da öğrenci velisine taşırlar. Oysa öğretmenin problemli öğrencisiyle ilgili bir psikoloğa danışması, olayların yönünü bambaşka bir boyuta taşıyabilir, hem öğretmen hem öğrenci için çok daha olumlu ve sakin bir süreç gerçekleşmiş olur. Fakat ne yazık ki eğitim kurumlarında böyle bir sistem bulunmuyor. Okullardaki psikolog ve psikolojik danışmanlar öğrencilere destek oluyorlar ama aslında kendi meslektaşlarının da buna ihtiyacı var. Okullar buna önem vermeli, belli aralıklarla her öğretmen bir uzmana danışabilmeli.

Problemli” diye tabir ettiğimiz öğrencilere nasıl yaklaşılmalı?
Kesinlikle iyi niyetli ve çok sabırlı yaklaşılmalı, çünkü “problemli” denilen çocukların ekstra sabır ve ilgiye ihtiyacı var. Çocukların, gençlerin problemlerinin mutlaka bir kaynağı vardır. Öğretmen de problemin kaynağına inmek için elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum, sabır ve şefkatle…

Ebeveynler öğretmenin işini kolaylaştırıyor mu?
Ebeveynler öğretmenin işini çoğunlukla zorlaştırıyor. Yeni ebeveynler çocuklarına özgüven aşılama adına şımarık ve bencil çocuklar yetişmesine sebep olabiliyorlar, olaylara sadece kendilerinin ve çocuklarının penceresinden bakıp, öğretmenin de bir insan olduğunu unutup, sadece kendilerini ve çocuklarını haklı görebiliyorlar. Bunun yanında öğretmene destek olan ebeveynler de yok değil, ama gerçekten azınlıktalar.

Derleyen: Ceylan Özçapkın

 

 

Önceki Yazılar

PSYCHOLOGIES’E SORUN

Sonraki Yazılar

BİBLİYOTERAPİ