teen1

EBEVEYNLER NEDEN ERGENLİK ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARINI HİÇ ANLAMAZLAR?


Çocukluk çağından ergenliğe geçişte çocuğun yaşadığı engel olunamaz değişim, ebeveyn ve çocuk arasında bir takım anlaşmazlıkların yaşanmasına neden olur.  Peki neden ergenler bu kadar anlaşılmaz hale geliyor?   

Derleyen: Ayça SAYIN

Çünkü vurdumduymazlıklarını yitiriyorlar

10 yaşından itibaren çocuklar karşı koyamadıkları ve anlam veremedikleri bir takım değişimler yaşarlar ve bu durumdan hiç kurtulamayacaklarını sanıp yaşam enerjilerini dahi kaybedebilirler. Bu, çocukluk gücünün bittiğine dair bir yanılsamadır. Herkes büyürken temel bazı özellikleri kaybeder. Mutlu ve dışadönük olan çocuk, mutsuz ve içedönük bir hale gelebilir. Ergenliğin bu anlamda fizyolojik, nöronal ve psikolojik gelişim üzerinde önemli bir etkisi var. Çocuklar kendilerini kapatır, yeme bozuklukları yaşayabilir, depresif, stresli olabilir veya riskli davranışlar sergileyebilirler.

Çünkü duyguları yoğunlaşıyor   

İnsan duygularının sayıları üzerinde çok tartışılmıştır. İngiltere’deki Glasgow Üniversitesi’nin yürüttüğü bir çalışmaya göre dört, araştırmacı Paul Ekman’a göre ise altı temel duygu var: korku, kızgınlık, sevinç, üzüntü, iğrenme, şaşırma. Amerika’daki Ohio Üniversitesi’nde görevli psikologlar ise bu duygulara, örneğin sevinçle iğrenmeyi veya sevinçle şaşırmayı birleştirerek, “komplike” 15 tane duygu daha ekledi. Duygusal yoğunluğu yüksek ergenler olaylara fevri tepkiler verebilir. Bu durum ergenlerin ilişkilerindeki gerilimin başlıca sebebidir, özellikle de ebeveynleriyle.

Çünkü zihinsel değişimlere maruz kalıyorlar

Beyin gelişimi hızlanır. Ancak eylem kontrolünü sağlayan prefrontal korteksin gelişimi, limbik sisteme veya bir başka deyişle duygusal beyine kıyasla daha yavaş gelişir. Bu sebeple ergenlik çağındaki çocuklar konsantre olmakta zorlanırlar. Bu dönem yaklaşık olarak 10 yaşında başlar ve 14 yaşında yatışır.

Çünkü özgürleşmeyi arzuluyorlar

Bu büyüme sürecinde insanlar tıpkı birçok hayvan ırkı gibi sosyalleşir. Araştırmalara göre bu evrim, ergenleri bir partner bulma amacıyla aile alanıyla coğrafi alanı birbirinden ayırmaya cesaretlendirir. Tam da bu noktada ergenlik dönemindeki çocuklar ebeveynleriyle karşı karşıya gelir. Birey olduğunu kanıtlamak için ailesiyle çatışması kaçınılmazdır. Bu çatışmalar doğru yönetildiğinde çocuğun bireyleşmesi sağlıklı olur.

 

 

Önceki Yazılar

MÜZİĞİN HATIRLATICI GÜCÜ

Sonraki Yazılar

UNUTMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Bir cevap yazın