duzsac-1

DÜZ SAÇLARA SAHİP OLMANIN KOLAY YOLLARI


Saçınızın doğal hâliyle başa çıkmakta zorlanıyor musunuz? Herkes mükemmel düzlükte saçlarla uyanacak kadar şanslı değil. Ama doğru tavsiyelerle siz de istediğiniz düzlükteki saçlara kavuşabilirsiniz.

Derleyen: Y. Buğra Levent 

Kullandığınız fırça doğru mu?

Ünlü Saç Stilisti ve Beverly Hills’teki Nelson j Salon’unun kurucusu Nelson Chan’e göre profesyonel kalitede bir fırçaya sahip olmak, saçınızın görünümünde büyük farklar yaratacağı için çok önemli. Bazı fırçaların kılları hatalı olabilir, bu da saçınızı çekmesine yol açar. Saçınız özellikle ıslakken, yani en zayıf hâlindeyken, yanlış fırça saçınızın elektriklenmesine ya da kırılmasına sebep olabilir. “Yüksek kalite fırçalar hem daha uzun süre dayanır, hem de saçınıza gelebilecek hasarları önleyerek daha parlak ve ipeksi sonuçlar ortaya çıkmasını sağlar” diyor Chan. Peki, düz ve sağlıklı saçlara sahip olmak için hangi fırçayı kullanmanız gerekiyor? “Domuz kılından yapılan bir fırça saçı yatıştırmak ve düzleştirmek için en iyi seçimdir” diyor Chan. “Saçınız ince ya da orta telliyse, yumuşak domuz kılından yapılmış bir fırça, saçınızın şekil verilirken kırılmasını önleyecektir. Saçınız kalın telliyse, sert domuz kıllı fırçalar saçın hem kolay açılmasını sağlar, hem de saça parlaklık katar.”

Saçınızı düzleştirmenin güvenli yolu

2010 yılında, güzellik salonlarında yapılan Brezilya keratin kürlerinin (saçları uzun süreli düzleştirmek için tasarlanmış) içlerinde tehlikeli seviyelerde formaldehit olduğu ve bunun potansiyel sağlık sorunlarına yol açabileceği ortaya çıktığında, binlerce kadın düz saçlara sahip olmanın böyle bir riske değip değmeyeceği konusunda kararsız kaldı. “Bugün saçı düzleştirmenin, yeterince havalandırılmayan salonlarda buharının solunmasının tehlike oluşturduğu formaldehit maddesinden çok daha güvenli, botanik, vitamin ve proteinlerin kullanıldığı yolları var” diyor ünlü Saç Stilisti Nunzio Saviano. “Bu yeni, toksik olmayan formüller orijinallerinden çok daha hafif,  böylece saçı öncekiler kadar sönük de yapmıyor. Ayrıca saçınızı öncesinin aksine, kürü yaptırdığınız gün yıkayabiliyorsunuz.”

KIRILMALARI ÖNLEYİN

Saçınıza ısıyla şekil vermeden önce ısıya karşı koruyucu ürün kullanmayı unutmayın; saç sağlıklı değilse, düzken o kadar da güzel gözükmeyecektir.

FIRÇALARIN ÖNEMİ

Saç tipinize uygun, doğru kıllı, doğru cins fırçayı kullanmak, yakalamak istediğiniz saç stilinin görünümde büyük fark yaratacaktır.

GÜVENLİ KUAFÖR KÜRLERİ

Saçınızın şık, parlak ve kırıksız kalmasını sağlayacak bir kür rutini geliştirmek için saç stilistinize danışın.

İşlem süresini kısaltın

Saça sık sık işlem uygulamak da (fön makinesi veya düzleştiricilerle) saç yapısını bozar ve kırılıp elektriklenmesine yol açar. En iyisi mümkün olduğunca saçınıza işlem uygulamayıp doğal hâline bırakmak. Ancak bu sizin için mümkün değilse ve saçınızı her gün işleme tabi tutmak zorundaysanız en azından saçınızın işlem görme süresini kısaltacak, şekil verici ürünler kullanmayı deneyin. Ayrıca, saçınıza şekil vermeden önce kurutun. Kurutmadan şekil vermeniz çok daha uzun süreceği için saçınızı çok daha fazla uzun süre ısıya maruz bırakmış olursunuz.

TEMİZLEYİN

Saçınıza şekil vermeden önce temiz olduğundan emin olun. Kirli saça şekil vermek daha uzun sürer.

KURULAYIN

Saçınızı yıkadıktan sonra önce havluyla ıslaklığını alın. Ardından fön makinesiyle kuruturken, makineyi saçınıza 30 santim mesafede tutun.

DUŞ SONRASI BAKIM

Duşta saç kremi kullandığınızda, saçınızın kuruma süresi uzar. Bu nedenle kuru saça bakım yapan spreyleri tercih edin.

 

Etiketler: