woman-

DUYULARINIZI UYANDIRIN


Rakamlara, akla, analize ve soyutlamaya değer veren günümüz toplumlarında, dünyayı zihinsel prizmamız aracılığıyla okumaya ve yaşamaya alışmış haldeyiz. Ancak sadece bir kafaya değil, aynı zamanda bir vücuda da sahip olduğumuzu sıklıkla unutuyoruz. Duyularımızdan kopmuş halde, burada ve şu an ne olduğunu duyusal olarak deneyimlemekte bocalayarak, genel bir iyilik haline katkıda bulunan küçük mutlulukların tadını çıkarmakta zorlanıyoruz. Halbuki bilimsel araştırmalar, duyusal deneyimlerin hayatı dolu dolu yaşama kapasitesini artırdığını ve hayattan daha çok zevk almayı sağladığını ortaya koyuyor.

Yazı: Ilios Kotsou, Psikolog
Derleyen: Dilara Adaş

EV ÖDEVİ

Duyusallığımızı uyandırmak, zihinde vücuda doğru yönelme alışkanlığını kazanmakla başlıyor. Bu da ancak duyularımızı dinlersek mümkün olabilir. Anda bulunma halini kendimize edindirmenin en kolay yolu, keyif aldığımızı hissettiğimiz bir anda küçük bir mola vermek. Daha sonra kendimize şu soruları sorabiliriz: O anı hangi duyularımızla deneyimliyoruz? Hislerimiz neler? Hangi duyularımız bu hislerle alakalı? Bu alıştırma, yürüyüş, yemek, profesyonel anlamda tatmin gibi günlük hayatı deneyimlediğimiz birçok alanda uygulanabilir. Özellikle tatillerde duyularımızı dinlemek bir öncelik haline gelmeli. Güneşin ya da rüzgârın tenimizi okşayışını hissetmek, çocuklarımızın ya da arkadaşlarımızın güldüğünü duyarak mutlu olmak, sıra dışı lezzetlerin tadına bakmak…

PAYLAŞIM

Fırat, 45 yaşında, bilgisayar teknisyeni

“Yeni lezzetlere düşkün ve estetik zevkleri olan biriyim; fakat fark ettim ki bu deneyimleri yaşamıyordum, tüketiyordum. Bu farkındalığı meditasyona başladığımda kazandım. Beynim beni aynı anda bin farklı noktaya götürüyordu ama hiçbir zaman aklım vücudumun bulunduğu yerde değildi. Kendimi sorgulayarak, aldığım nefes ve duyularım üzerinde değişiklik yapmaya çaba sarf ettim. Ve bu kurtarıcım oldu. Şimdi her şeyden 100 kat fazla zevk alıyorum: bir fincan kahve, bir ışık oyunu, serin çarşafın tenime teması… Benim için her şey birer zevk kaynağına dönüştü ve artık çok daha neşeli bir mizaca sahibim.”

 

 

Önceki Yazılar

ÖNCE AŞK GELİR…

Sonraki Yazılar

PAYLAŞMAK İNTİHARI ÖNLÜYOR

Bir cevap yazın