duygusal zeka

DUYGUSAL ZEKANIZI ARTIRMANIN YOLLARI


Duygusal zekanızı artırmak istiyorsanız, size çok faydası olacak tavsiyelerimiz var.

Laf zekadan açıldığında, insanların aklına hemen entelektüel zeka (IQ) geliverir. Ancak, zeka sadece IQ’dan ibaret değil. Dikkat etmemiz gereken bir başka zeka türü daha var: Duygusal zeka.

Duygusal zeka, hem profesyonel hem de kişisel ilişkiler inşa edebilme konusunda bir hayli önem taşıyor. Çünkü, duygularını anlamlandırabilmek ve yönetebilmek (aynı zamanda diğer insanların duyguları için de geçerli) duygusal zekanı kullanıyorsun. Patronunla, iş arkadaşlarınla, dostlarınla, ailenle ve değer verdiğin herkes ile düzgün ilişki kurabilmek için buna ihtiyacın var.

Columbia Üniversitesi fakülte üyesi Nöropsikolog Dr. Sanam Hafeez, duygusal zekanın üç ana ayağının olduğunu belirtiyor:  Özfarkındalık, sorunlara ve sorunların çözümlerine rasyonel yaklaşma motivasyonu ve son olarak da sosyal becerileri geliştirebilmek. Şanslısın, çünkü her üç alan üzerinde de çalışarak duygusal zekanı artırabilirsin. Bu sayede kendini daha iyi tanıyabilir, diğer insanlar ile kurduğun ilişkiler daha da başarılı bir hal alabilir ve de hem kendinin hem de diğer insanların duygularına daha doğru tepkiler vermeyi öğrenebilirsin.

Peki bunu nasıl yapabilirsin? İşte, duygusal zekanı artırmak için yararlanabileceğin  tavsiyeler:

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

7 ADIMDA SAĞLIK BİR CİLT

Sonraki Yazılar

HAYATINIZA YÖN VERECEK CEVAPLAR

Bir Cevap Yazın