esneklik

DUYGUSAL AÇIDAN ESNEK OLMANIN YOLLARI


Kim Morgan, işte ve yaşamda daha esnek olmak için neler yapmamız gerektiğini anlatıyor. 

Derleyen: Buğra LEVENT

Güçlü yönlerinizi belirleyin.

Güçlü yönlerinize odaklanmak, özgüveninizi artıracak ve iyimserlik yaratıp kendinize değer vermenize yardımcı olacak. Aşağıdaki soruları yanıtlamak için zaman ayırın. Size cesur geldiyse, gerçekten güvendiğiniz birine sorun ve hakkınızdaki soruları cevaplarken de ona saygı duyun.

Sizin için en iyi şey nedir?

Kendiniz hakkında en çok neyi seviyorsunuz?

Ne ya da kim, içinizdeki en iyiyi ortaya çıkarır?

En önemli başarınız nedir?

Güçlü yanlarınız, geçmişte size nasıl yardımcı oldu?

Gelecekte güçlü yanlarınız size nasıl yardımcı olabilir?

Her hafta güçlü yönlerinizi kullanmanın yeni yollarını bulmaya çalışın.

Olumlu ve olumsuz tarafları bulun.

Esnek olmadığımız zaman, bir durumun olumsuz yönlerini büyütme eğilimindeyiz ve artılarını görmezden gelmeye çalışıyoruz.  Duygusal açıdan esnek olan insanlar hem kötü hem de iyi yönlerini eşit derecede görürler. Bir durumun olumlu ve olumsuz taraflarını görme becerisini geliştirirler. Örneğin, “Ekibimin karşısında ağlayarak kendimi rezil ettim”  yerine “Sadece insanım ve en azından ekibim duygularımı önemsediğimi ve rahat hissettiğimi biliyor” diye düşünürler. Bu, her şey harikaymış gibi yapmak gibi davranmak anlamına gelmiyor; durumlara daha dengeli bir perspektif geliştirmekle ilgili…

Sizi korkutan bir şey yapmak için gereken cesaretin yüzde 100’ünün güvene dönüştüğü söylenir. Biraz daha risk almayı öğrenin ve böylece kendinize olan inancınız artacaktır. Bunu bildiğiniz bir şekilde yapın ve ağırdan alın. Şimdiye kadar yaptığınız en cesur şeyleri ve onlardan ne öğrendiğinizi kendinize hatırlatın. Hâlâ yapmak isteyeceğiniz cesur şeylerin bir listesini yapın ve kendinize düzenli olarak zorlu görevler vererek, onların üzerinde ayrıntılı biçimde çalışmayı amaçlayın. Burada mutlaka serbest paraşütten bahsetmiyoruz! Listenizin sizin için zorlu olması ve aşağıdakileri de içermesi yeterli:

Sinemaya kendi başınıza gitmek

Saç stilinizi değiştirmek

Yeni bir hobiyle veya spor dalıyla meşgul olmak

Risk almak, konfor alanını genişletir ve düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapabildiğinizi görmenize yardımcı olur ve hatta yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Önceki Yazılar

CELLAT ROMANI İLE SPİRİTÜEL YOLCUĞA HAZIR OLUN!

Sonraki Yazılar

SICAKLARKEN SERİNLEYİN!

Bir cevap yazın