duygularin-sifresi

Duyguların Şifresi

Duygusal zekâ içimizde doğan duyguları anlamakla ilgilidir. Her duygunun arkasında, bilinç yüzeyinde görünmeyen ancak şifresi çözülmesi gereken bir mesaj vardır.

Sevinçle dolduğumuzda mesaj açıktır. Öte yandan, korku, kızgınlık, suçluluk duygusu, utanç, kıskançlık gibi rahatsız edici ruh hallerimiz tanımlanmayı, sorgulanmayı ve dikkate alınmayı gerektirir. Eğer görmezden gelinirlerse kendi kendilerini tanımlarlar. Bu duyguların varlığı bize, yaşam biçimimizde, başkalarıyla birlikte olma şeklimizde, çalışma hayatımızda bir şeylerin değişmesi ve harekete geçmemiz gerektiğini söylerler. Bu mesajların farkına varabilmeniz için size bir duygu okuma kılavuzu sunuyoruz.

1. Korku

Mesaj

Hayatım, psikolojik bütünlüğüm, zihinsel dengem tehlike altında.

Kendinize soracağınız sorular

Tehlikeli olan nedir? Gerçek mi? Abartıyor olabilir miyim? Güvende olmak için hangi eylemde bulunmalıyım?

Eğer duyguyu tanımlamazsam

Kaygı, panik, duyu yitimi, sersemlik hali ve düşünememeyle kendini gösteren zihinsel ayrışma.

2. Öfke

Mesaj

Bir kişi ya da bir problem psikolojik veya fiziksel kişisel alanımı işgal ediyor, ihtiyaçlarımı dikkate almıyor, bana saygı göstermiyor. Sınırlarımı hızlıca koymalıyım.

Kendinize soracağınız sorular

Neden öfkeliyim? Kendimi nasıl koruyabilirim?

Eğer duyguyu tanımlamazsam

Kin, şiddet, öfke patlaması, öfkenin çevremdeki herhangi biri üzerine yer değiştirmesi ve dolayısıyla adaletsiz davranışlar, ilgisizlik, boş verme.

3. Suçluluk

Mesaj

Kötü niyetli biriyim, yanlış bir şey yaptım ya da yapmış gibi hissediyorum.

Kendinize soracağınız sorular

Neyi yanlış yaptım ve neden? Durumu nasıl düzeltebilirim? Nasıl daha fazla sorumluluk alabilirim? Hayatta kendi isteklerimi karşılarken diğerlerininkine saygısızlık etmemek için nasıl davranmalıyım?

Eğer duyguyu tanımlamazsam

İnkâr, diğerlerini suçlama, günah keçisi bulma, utanç, kötü biri gibi hissetme, depresyon.

4. Utanç

Mesaj

Benliğimde, içimde dayanamadığım bir şey var. Kendimi fiziksel, entelektüel, sosyal yönden aşağı ve değersiz görüyorum. Bir başkasının benden faydalanmasına, bana kötü davranmasına tepki göstermeden izin verdiğim veya izin vermiş olduğumun farkına varıyorum.

Kendinize soracağınız sorular

Utancımı tetikleyen kişi benden farklı neye sahip? Aklıma kendimden utanmam gerektiği fikrini kim soktu? Başka birinin benden faydalanmasına izin vermiş olduğum için utanıyorum: Bu kişiye nasıl direnebilir, sınır koyabilirim? Pasiflikten nasıl çıkabilirim? Bana atfettiği rolden çıkmam ne gibi bir risk taşıyor?

Eğer duyguyu tanımlamazsam

Kendini suçlama, nefret, umutsuzluk.

5. Kıskançlık

Mesaj

Biri sahip olmak istediğim özelliklere ya da varlıklara sahip. Onun yerinde olmak istiyorum, onun bütün bunlardan faydalanabiliyor olduğunu görmek beni kızdırıyor. Kendimi yoksun hissediyorum.

Kendinize soracağınız sorular

Onun elde etmiş olduğu aşk, para veya başarıyı gerçekten arzuluyor muyum? Neden? Bunlara ben sahip olsam ne yapardım? Bu beni mutlu olmaktan, sevilmekten, başarmaktan alıkoyuyor mu? Kendi arzularımı gerçekleştirmek ve yoksunluk hissinden kurtulabilmek için neler yapabilirim?

Eğer duyguyu tanımlamazsam

Rekabet, güçsüzlük hissi, hınç, keder.

 

 

Önceki Yazılar

Saf Temizliğin Başrol Oyuncusu: Sabun

Sonraki Yazılar

Kontrolü Yeniden Kazanmanıza Yardımcı Olacak Altı Öneri