dunyada-en-cok-karsilasilan-ruhsal-saglik-problemi-anksiyete

DÜNYADA EN ÇOK KARŞILAŞILAN RUHSAL SAĞLIK PROBLEMİ: ANKSİYETE

Yaygın görülen ve çok çeşitli formlara sahip anksiyete, özellikle de endüstriyelleşmiş toplumlarda kendinden sık sık söz ettiriyor.

Geleceğin getirdiği güvencesizlik ve korku, kaygıyı yüzyılın hastalığına mı dönüştürdü? Bill & Melinda Gates Vakfı’nın 279 milyon dolar bağışla desteklediği Institute for Health Metrics, 1990-2017 senelerini kapsayan uluslararası araştırmasında, kaygı bozukluğunun dünyada en çok karşılaşılan ruhsal sağlık problemi olduğunu ortaya koyuyor. Bunu, depresyon, alkol, uyuşturucu, bipolar bozukluk, şizofreni ve yeme bozuklukları izliyor. Anksiyetenin ülkelere göre yaygınlığı %2,5 ile %7 arasında değişiyor ve bu yüzdede kadınlar erkeklerden yaklaşık iki kat daha fazla yer alıyor.

Bu noktaya nasıl gelindi? İtalya Istituto di Gestalt’ın kurucusu psikoterapist Margherita Spagnuolo Lobb’a göre, çağın bizzat kendisi endişe kaynağı. Freud’un hastaları, cinselliğe karşı yaşadıkları korku, utanç ve suçluluk duygularından mustariplerdi. Bugünün insanı ise kendine mantıklı bir kimlik oluşturamamaktan; yani sosyal olarak kim olduklarını, hayatlarının anlamını, neden bazı tercihlerde bulunduklarını bilememenin getirdiği “trajik bir yetersizlikten” dolayı acı çekiyor. Kişi bu durumu, başına ne geldiğini anlamlandıramadan, delirme veya gerçekdışı bir dünyada yaşama izlenimiyle kendini ifade eden, anksiyetenin en yoğun seviyede yaşanan biçimi olan panik atak üzerinden deneyimliyor.

 

 

Önceki Yazılar

İŞ ARAYAN YAKINLARINIZA DESTEK OLUN

Sonraki Yazılar

EVCİL HAYVANLAR BİZE NELER ÖĞRETİYOR?