dudak-bakimi

DUDAK BAKIMI

 

 

Soğuk ve kuru havalarda çatlayan dudaklar, rujunuz için ideal bir zemin oluşturmaz. Sezonun en çekici renklerinden birini seçmeden önce, dudaklarınızı bakıma alın.

Çoğu kadın, rujun en vazgeçilmez makyaj malzemesi olduğu konusunda hemfikir. Cildinize uygun tonda bir ruj, sadece dudaklarınızı öne çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda yüzünüze canlılık ve güzel bir ışıltı verir. Tabii bütün bu görev sadece seçtiğiniz ruja kalmıyor. Özellikle kış aylarında dudaklarınıza bakım yapmadığınız takdirde, kuru, çatlak ve kızarmış dudaklara sürdüğünüz rujun kalıcı olması ve pürüzsüz görünmesi neredeyse imkânsız. Bu nedenle favori ruj renginizi seçmeden önce, dudak bakımı tüyolarımıza bir göz atmayı unutmayın.

Nemlendirici

Dudaklarınızı bir sünger gibi düşünün. Dudağınızı nemlendirdiğinizde, suyu hapsederek dolgun ve canlı bir görünüm kazanır; susuz kaldığında ise kuru ve olduğundan daha ince görünür. Her gece uyumadan önce, dudaklarınıza shea yağı veya vazelin sürmeyi alışkanlık haline getirin. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra da ölü deriden kurtulmak için dudaklarınızı hafifçe fırçalayın.

Bizim önerimiz: Original Nemlendirici Jel, Vaseline, 100 ml, ₺12,90

Peeling

Rujunuzu sürüp evden çıkmadan 15 dakika önce, kendi hazırladığınız dudak peeling’inizi uygulayın. Özellikle mat rujları tercih ediyorsanız, peeling sayesinde dudaklarınız çok daha yumuşak ve pürüzsüz görünür. Tek yapmanız gereken biraz esmer şekeri bal veya zeytinyağıyla karıştırarak dudağınıza uygulamak. Karışımı 15 dakika boyunca dudağınızda beklettikten sonra, ölü deriden arınmak için elinizle ovalayın. Artık rujunuzu sürmeye hazırsınız!

Makyaj bazı

Özellikle mat renkler kullanmadan önce, dudağınız için makyaj bazı kullanın. Bu adım hem dudağınızdaki çizgilerin görünümünün azalmasını sağlar hem de dudağınıza nem verir. Ayrıca, makyaj bazı kullanmak, rujunuzun kalıcılığını da artırır.

Bizim Önerimiz: Lip Primer, Nyx, ₺46,99

Dudak fırçası

Makyajınızı yaparken ruj fırçası kullanın. Bu, dudağınızdaki ince çizgilerin görünümünün azalmasına ve dudaklarınızı daha net bir biçimde çerçevelemenize yardımcı olur. Kışın dudaklarınız kuruduğu için, rujunuzu eşit şekilde dağıtmak zorlaşır. Ruj fırçası sayesinde bu problemden de kurtulabilirsiniz.

Bizim önerimiz: Dudak Fırçası, Yves Rocher, ₺17,45

Aydınlatıcı

Eğer mat rujları tercih ediyorsanız, rujunuzu sürdükten sonra alt dudağınızın ortasına biraz aydınlatıcı uygulayın. Aydınlatıcı kullanmak, dudaklarınızın daha dolgun ve kalın görünmesini sağlar. Kırmızı ve ten rengi rujlar için altın renginde; pembe veya leylak tonlarında bir ruj sürdüğünüzde ise gümüş renkli bir aydınlatıcı kullanın.

Yazı: Tuğçe Temel

 

 

Önceki Yazılar

KİTAP ÖNERİSİ: AKIL ÇELME SANATI

Sonraki Yazılar

RUH SAĞLIĞIMIZ HAKKINDA KONUŞMALIYIZ!