bebek

DOĞUM SONRASI DEPRESYONU


Postpartum depresyonuna ilişkin gerçekleri açıklıyoruz!

Epidural anestezinin, doğum sırasında çekilen fiziksel acıyı hafiflettiğini biliyoruz. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, doğum sonrası psikolojik sorunların atlatılmasında da rol oynama ihtimali var. Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları, epidural ile doğum yapan bazı kadınların, doğum sonrası daha az depresyon belirtisi gösterdiğini buldu. Uzmanlar, çekilen şiddetli fiziksel acının yol açtığı travmanın,  doğum sonrası depresyona sebep olabileceğini söylüyor; bu da aradaki bağlantıyı açıklıyor. Tabii doğum sonrası depresyonunu önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de var:

Yürüyüşe Çıkın 

Egzersiz yapmak, postpartum depresyonu (PPD) engellemek için iyi bir yöntem. Biraz gün ışığı size D vitamini sağlayarak modunuzu yükseltebilir.

Yardım İsteyin

Aile ve arkadaş desteği, PPD ile başa çıkmakta önemli bir rol oynuyor. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda (çamaşırların yıkanması gibi) yardım istemekten çekinmeyin.

Uykunuzu Alın

Yeterli uykunun depresyonu engellediği kanıtlanmış durumda. Yatakta dinlendirici müzikler dinlemen ya da eşinizin sırt masajı yapması, daha rahat uyumanızı sağlayabilir.

 

 

Önceki Yazılar

KENDİNİZİ NASIL SEVMELİSİNİZ?

Sonraki Yazılar

İÇİNİZDE BÜYÜYEN BOŞLUĞA KULAK VERİN. NEDEN Mİ?

Bir cevap yazın