üçsorudaaşk 2

DOĞRU KİŞİYE 5 ADIM

 

 


Tabii ki “o” kişiyi ortaya çıkaracak bir sihir bulunmuyor. Ancak ilişki koçu Benedict Ann’a göre bazı kuralların bilinmesi lazım. Hatalı seçimleri durdurmak için beş etap izlemeyi tavsiye ediyor.

1. Geçmiş aşk hikayeleriyle barışın
Prangalarının farkına varın. Kendinize sorulacak iki soru var. “Eski ilişkilerim bittiğinde benden ne götürdü?” (Özgüven, doğallık, yaşam sevinci vb.) “Önceki ilişkilerimin bana ne tür gizli yararları vardı?

2. Sorumluluk payını kabul edin
Acı çekmekten, kontrolü kaybetmekten veya tekrar yanılmaktan mı korkuyorsunuz? Kendinize bu soruyu sormanız ve ardından cevapları not etmeniz, ilişkisel dinamiklerdeki olumsuz yansıtmaları ölçmeyi sağlar.

3. Gerçekliği hesaba katın
Kendinize, “Benimle farklı olacak” gibi hikayeler anlatmayın. Duygular, hisler, izlenimler gibi gelen negatif sinyalleri değerlendirin. “Boşandın mı?” gibi direkt sorular sormaktan çekinmeyin. Bu yaklaşımlar düşlemden değil gerçeklikten yola çıkan bir diğerine açılma sürecini sağlayan araçlardır.

4. Projenizi tanımlayın
Bu üç soru yazılı olarak üzerinde çalışılmayı hak ediyor: “Geçmiş ilişkilerimde pozitif yönden beni ne duygulandırdı?“, “Partnerimle ne tür bir proje paylaşmak istiyorum?” (Aile kurmak, yaşam biçimini değiştirmek ya da özel alanımı korumak vb.), “Neden bir ilişki istiyorum?” (Çünkü kendimi yeniden sevmeye hazır hissediyorum, çünkü çift hayatını seviyorum vb.)

5. Kendin için iyi biriyle tanışmak
İlgilendiğiniz kişi tanışmak veya ortak bir hayat inşa etmek istiyor mu? Duygusal anlamda gerçekten uygun mu? Amaçları neler? Geçmişteki ilişkileri hangi sebeplerle başarısız oldu? İdealindeki iki kişilik hayat projesi nedir? Bilinmesi gereken bu tür pek çok gösterge doğru insanı seçmek için düşüncelerinizi aydınlatabilir.

 

 

Önceki Yazılar

DOĞAL TAŞLARIN GÜCÜ

Sonraki Yazılar

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ