taslar neye yarar

DOĞAL TAŞLAR NEYE YARAR?


Doğal taşlar gizli güçleriyle bizi rahatlatıyor, canlandırıyor ya da koruyorlar. Her ruh halimize uygun bir doğal taş bulmamız mümkün. Bu yüzden onları daha yakından tanıyalım ve arkadaşlığımızı geliştirelim.

1.Ametist: Bilgelik ve spiritüelliği geliştirir

Silisyum dioksit. İçeriğindeki demir ve manganez oranına göre mor tonları daha da koyulaşabiliyor.

Faydaları: Ametist “ruhun” veya zihnin taşı olarak anılıyor, çünkü stresli olduğumuz zamanlarda zihnimizi rahatlatıyor ve maddi dünyanın gerginliklerinden uzaklaşmamıza yardımcı oluyor. Ametist meditasyon ve dinginleşme kapasitemizi artırır. Aynı zamanda alkol, alışveriş, hiperaktivite gibi bağımlılığa sahip kişilere de tavsiye ediliyor. Sarhoş olma isteğini bastırıyor, hatta Yunanca kelime kökeni “sarhoş olmayan” anlamına geliyor. Rahatlattığı için menopoza girmek üzere olan kadınlara da tavsiye ediliyor ve bu doğal taş sayesinde menopoz dönemi daha az kaygıyla geçirilebiliyor.

İlişkili taşlar: Kehribar taşıyla birlikte yaşı ilerlemiş kişilerde depresyona karşı kullanılabilir. Gri kuvars taşıyla birlikte kullanıldığında ise bağımlılıklarla savaşmaya yardımcı olur.

2.Kaya kristali: Enerji verir

Silisyum dioksit. Saydam ve açık renkli kaya kristali sivri formda olduğunda buza benzer.

Faydaları: Kaya kristalinin birçok faydası var. Arındırır ve enerji verir. Hatta bütün taşlar onunla temas edince şarj olur. Güneş olmayan yerlerde diğer taşların özelliklerini restore eder. Büyük yorgunluk dönemlerinden kurtulmaya fayda sağladığı gibi, aynı zamanda yeni oluşan projelere de güç verir. “Antikçağda Romalılar serinlemek için top şeklindeki kaya kristalleriyle ellerini ovuştururlardı, çünkü buzu andırıyorlar ve erimiyorlar” diyor Martine Pelloux. “Arındırıcı” tarafı, fikirleri netleştirmek ve bakış açısını düzeltmek için de faydalı.

İlişkili taşlar: Entelektüel bir çalışmaya başlamadan önce ruhu temizleyip arındırmak için florit taşıyla kullanılabilir. Kalsedon ile birlikte kullanıldığında, daha açık ve net konuşmalar yapmaya yardımcı olur. Sportif müsabaka öncesi de jasper taşıyla birlikte fayda sağlar.

3.Lapis lazuli: İlişkileri kolaylaştırır

Alüminyum ve kalsiyum silikat. Çok eskiden beri kullanılan bu taş maviden çivit mavisine farklı tonlara sahiptir ama ne kadar koyu olursa o kadar değerlidir.

Faydaları: Kalsit ve pirit gibi birçok taştan oluşan bu mineral, arkadaşlık bağını yansıtır. Güzelliğini derinliğinden alır ama tüm duygusal bağlar gibi darbelere karşı hassastır. Bu yüzden kriz anlarında lapis lazuli çok yardımcı olur. Martine Pelloux, bu taşın bizi başkalarıyla yakınlaştırdığını ifade ediyor. Dürüstlüğü destekler, düşünme yetisini artırarak çatışmaları engeller. Aynı zamanda kabullenemediğimiz şeyleri hazmetmemize yardımcı olur.

İlişkili taşlar: Birinin arkadaşlığından şüphe duyulan zamanlarda, yakutla kullanıldığında zihni dengeler. Ametist ile birlikte yüzleşme stresini azaltır. Safirle birlikteyse ilişkinin sadakat yönünü güçlendirir.

4.Pembe kuvars: Kırık kalbi onarır

Silisyum dioksit. Hafif saydam, açıktan canlı pembeye doğru yayılan yüzeyi zamanla matlaşabilir.

Faydaları: Alacalı yüzeye sahip pembe kuvars, renginin hakkını veriyor. Hayatımızda yıkık olan alanlara şefkat, hassasiyet ve nezaket taşır. İçimizdeki ve etrafımızdaki üzüntüleri giderir. Pembe kuvars kalbi açar, bağışlamayı ve yeniden sevmeyi kolaylaştırır, üstelik sevmeyi unuttuğumuzda bile. Aşk çıkmazlarını, hatta onarılması gereken her türlü karmaşıklığı çözer. Sabır ve ümit duyguları verdiği için tıbbi olarak desteklenen üremede kullanılması tavsiye edilir.

İlişkili taşlar: Ametist ile aşırı hassasiyetten kaynaklanan stresi azaltır. Lal taşı ile yatak odasında kullanıldığında aşk enerjisini yükseltir. Beyaz akik taşı ile uykudaki çocukları rahatlatır.

5.Sitrin: Olumlu hisler uyandırır ve bereket sağlar

Silisyum dioksit. Soluk sarıdan canlı sarıya kaçan bu doğal taş, rengini desteklercesine hayata ışık verir.

Faydaları: Sitrin bardağın sadece boş tarafını görenlerin yardımına koşan bir mineral. Neşeyi ve optimizmi artırır. Ergenlik çağındaki gençlerin “hayattan nefret etme” krizlerini azaltır ve sınav dönemlerinde yardımcı olur. Daha genel söylemek gerekirse, hayatın anlamını bulmaya yardım eder. Sitrin aynı zamanda bereketi, bolluğu ve pozitif duyguları artırır. Ömre olumlu katkıda bulunduğu için yaşlılara hediye olarak da verilir.

İlişkili taşlar: Konsantrasyonu desteklemek için florit taşıyla birlikte kullanılabilir. Organizasyon yeteneğini artırmak ve projeler üzerine çalışırken demir pirit ile birleştirilir. Maddi başarıyı desteklemesi için de yeşim taşıyla kullanılması tavsiye ediliyor.

6.Labradorit: Negatif enerjiden korur

Kalsiyum alüminyum silikat. Yeşilden gri-maviye kayan alacalı tonu ona metalik bir parlaklık vererek zırhı andırır; bu da taşın özelliğini destekler nitelikte.

Faydaları: Etrafınızda sürekli enerjinizi emen “vampirler” mi var? Labradorit tüm olumsuz enerjiyi emer ve tüketen duyguları ortadan kaldırır. Genellikle başkalarının sorunlarını fazla içselleştiren hasta bakıcılara tavsiye edilir. Psikoterapistler, hemşireler veya doktorlar ceplerinde küçük bir labradorit taşıyabilir. Bu taş aynı zamanda etrafında çok fazla toksik enerji olduğunu düşünen kişilerde kalkan görevi görür. Olumsuzluğa maruz kalan kişiler üstünde de iyileştirici etkisi vardır.

İlişkili taşlar: Akik taşıyla birlikte kullanıldığında suçluluk duygusu veya öfkeyi yatıştırır. Kaplan gözü taşı ile birleşince yeni başlanan işte korumayı artırır. Mavi topazla kullanıldığındaysa kendini ifade etmeyi destekler.

 

 

 

Önceki Yazılar

KAHVENİN OLUMLU ETKİLERİ

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: AŞK OLSUN