adele-1

HAYAL KIRIKLIKLARINDAN İLHAM ALAN BİR DÜNYA STARI: ADELE


Derleyen: Nilüfer TÜRKOĞLU

29 yaşına gelene kadar yaşadığı tüm hayal kırıklıklarının, onu bugün dünyanın en başarılı seslerinden biri yapması boşuna değil. Müzikteki inanılmaz yeteneği bir yana, kırılganlığı, samimiyeti ve “soğuk İngiliz” tavrından epey uzak sıcaklığıyla Adele, 59. Grammy Ödül Töreni’nde tarihi bir rekor kırarak yılın en çok konuşulan kadınlarından biri olmayı sonuna kadar hak ediyor.

“Ve şarkı bir anda içime girdi. Şarkının içeriği yani. Çok şaşırdım. Ne hissedeceğim konusunda kendime pek izin vermiyorum. Her şeyi aklımın gerisine atıyorum. Yalnızca şarkılarımda görebiliyorum ne düşündüğümü ve ne hissettiğimi. Ama böyle hissettiğimin de farkında değildim. Bu şarkı da onunla ilgili. Tüm albümün hakkında olduğu kişiyle hâlâ  beraberdim. Harika değildik ama berbat da değildik. Öyle pek yıkıcı da değildik. Ama sonra öyle oldu. Bu şarkı ortaya çıktı. Birkaç gün sonra şarkıyı onun karşısında söyledim. Bilirsiniz, tam da “Kahretsin! Hadi be!” modundaydım. Ona şarkıyı söyledikten birkaç hafta sonra beni terk etti. Bu şarkıyı söylemeyi çok seviyorum ve o anı hatırlıyorum. Acı içinde bırakıp gittiği ve dünyanın sona erdiği anı.”

2011 yılında Royal Albert Hall’da verdiği konserde ‘Take It All’ şarkısını söylemeden önce seyirciye bunları anlattığında, orada bulunan binlerce kişi, Adele’in, onu ‘asıl’ meşhur eden albümü ‘21’in, ayrılık acısıyla ortaya çıktığını artık çok iyi biliyordu. Albümün prodüktörü Paul Epworth de bir röportajında Adele’in ikinci albümünü kaydederken, erkek arkadaşının nişanlandığını öğrediğini ve bir gün sonra stüdyoya geldiğinde epey kötü durumda olduğunu söylemişti: “Çok kırılgan ve neler olup bittiği konusunda oldukça açıktı. Ama içinde adeta koca bir yangın vardı.”

Asıl adı Adele Laurie Blue Adkins. En yakın dostları ona Addie lakabıyla sesleniyor. Dünya onu Adele olarak biliyor. Bu yıl Grammy Ödül Töreni’nde tarihi bir rekora imza atarak, ikinci defa ‘Yılın En İyi Albümü’, ‘Yılın En İyi Kaydı’ ve ‘Yılın Şarkısı’ ödüllerini kazanmakla kalmadı, ‘En İyi Pop Solo Performans’, ‘En İyi Pop Vokal Albüm’ kategorilerinde de ödülleri silip süpürdü. Adele, kazandığı bu başarıyı, şimdiye kadar kimsenin yapmadığı incelikle süsleyerek, gecede herkesi, en çok da ‘kahramanı’ ve yakın arkadaşı Beyonce’yi şaşırttı. ‘Yılın albümü’ kategorisinde ‘Lemonade’le yarışan Beyonce’nin ödülü hak ettiğini söyleyen Adele, Grammy heykelciğini ikiye ayırarak, alçakgönüllüğüyle kalpleri bir kez daha kazandı.

 

 

Önceki Yazılar

ÇAKRALAR, VÜCUDUN GİZLİ BÖLGELERİ

Sonraki Yazılar

VERİMLİLİĞİ ARTIRMANIN 7 YOLUNU KEŞFEDİN

Bir cevap yazın