disil-gucunuzu-serbest-birakin (1)

Dişil Gücünüzü Serbest Bırakın

Vahşi doğanızla yeniden bağ kurmak, kutsal dişiliğinizi kutlamak ve bedeninizi yeniden keşfetmek için bu iki ritüel sizleri toplumsal dayatmalardan ve otosansürden kurtulmuş bir dişiliği deneyimlemeye davet ediyor.

Jungyen psikanalist Clarissa Pinkola Estés mutlu olsa gerek. Kült eserler arasında yer alan “Kurtlarla Koşan Kadınlar” kitabının çıkışının üstünden 27 sene geçmiş olmasına rağmen popülaritesini halen koruyor ve “vahşi dişiliği” ya da “kutsal dişiliği” ortaya çıkarmaya yönelik ritüellere yer veren kitaplar ve topluluklar giderek çoğalıyor. Estés kitabında, “Sağlıklı kadın tıpkı bir kurt gibidir: Sağlam, kunt, diri, hayat verici, konumunun bilincinde, yaratıcı, sadık ve göçebedir. Ancak vahşi doğadan ayrılmak kadının kişiliğinin zayıflamasına, bir hortlak ve hayalet halini almasına yol açar. Kadınların hayatı durağanlık içindeyken ya da can sıkıntısıyla dolu olduğunda, bu her zaman için Vahşi Kadın’ın ortaya çıkma zamanının geldiğini gösterir” diye yazar.

Günümüzde birçok kadın, bedenlerine yeniden bağlanmanın ve kişisel güçlerini yeniden kazanmanın yollarını arıyor. Şamanik gelenekten gelen ritüellerden az ya da çok ilham alarak uygulamalar yapıyorlar ve bu “kardeşliği” deneyimliyorlar. Psikolog ve psikanalist Flore Delapalme bu pratikleri, dişil mahremiyete geri dönüşü sağlayan derin ve aynı zamanda da giderek manevileşen dünyada varlığını sürdürebilen bir hareket olarak görüyor. “Bu kadınlar günümüzde, yeniden benliklerinin merkezini bulmak için ne yapmaları gerektiğini biliyorlar ve bunu onurlandırıyorlar. Bu ritüeller aynı zamanda kişinin bir kadın ve bir insan olarak biricikliğini bulması anlamına da geliyor. Jung bu tür gruplaşmaları ve gizli toplulukları bireyselleşme yolunda bir adım olarak görüyordu.” Önerdiğimiz iki ritüel ile siz de bu öze ve kadınsı güce bağlanabilirsiniz.       

1.İçinizdeki vahşi kadınla buluşun

San Diego Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Judy Reeves’e göre, kadınların vahşi doğalarını ve özgünlüklerini deneyimlemeleri gerekiyor. Ancak ilk olarak, günlük yaşamın altına gizlenmiş olan varoluşlarının bu yönüyle yeniden bağ kurmalılar.

Bu ritüeli gerçekleştirmek için, evinizde sakin ve huzurlu bir şekilde yazı yazabileceğiniz bir köşe belirleyin. Bu yer, mutfak, salon ya da çalışma odasındaki bir masa olabilir. Masanın üzerine size göre vahşi doğanızı simgeleyen taş, ahşap, sebze ya da figür gibi bir nesne koyun. Ardından o anı onurlandırmak adına bir mum yakın ve dünyevi uzay-zamandan kutsal uzay-zamana doğru geçin.  

Önünüze bir defter alın ve özgün, cesur, özgür, neşeli, tutkulu, yaratıcı ve sezgili gibi vahşi kadın niteliklerinizin bir listesini yapın. Bu sırada da hayal gücünüzün dizginlerini serbest bırakın ve hazırladığınız listeyle ilgili imgelemlerin gözünüzde canlanmasına izin verin; çıplak ayak koşmak, denizin üstünde uçmak gibi. İki ya da üç dakika boyunca kendinize sansür uygulamadan ve kendinizi yargılamadan kâğıt üzerinde kaleminizi koşturun.   

Ardından bu görüntülerden yola çıkarak kendinize yönelik mesajlar yaratın; istediğin zaman uçabilirsin gibi ve onları, size vahşi doğanızı hatırlatacak şekilde sıraya koyun. Sonra nitelik listenizin yardımıyla serbest yazım stilinde vahşi doğanızın bir tarafını betimleyin. 

2.İçsel enerjinizi keşfedin

“Bölgeniz, vahşi kadını beslediğiniz ve ona sığındığınız kaynaktır. Köklerinizi buraya salabilir, yerleşebilir ve böylece vahşi çiçeğinizin parlamasını sağlayabilirsiniz” diyor yazar Isabelle Gueudré ve Catherine Maillard. Bu yer, sizin tekrardan odaklanmanıza, canlanmanıza ve vahşi enerjiyi yeniden ele geçirmenize yardımcı olur.            

Bu ritüel için bitkilere, kumaşa, yastıklara, halıya ve bir de muma ihtiyacınız olacak. Evinizin içinde ya da dışında, etrafınıza hayali bir çember çizin ve önünüze vahşi olanı simgeleyen bir nesne yani tılsımınızı yerleştirin. Bölgenizi somut olarak, örneğin yastıklarla veya bitkilerle sınırlayın ve merkeze bir halı yerleştirin.

Yere bağdaş kurarak oturun ve derin bir nefes alın. Tılsımınızı elinizde tutun ve gözlerini kapatarak boyun eğmeyen vahşi kadın gücünüzü temsil eden bir görüntünün canlanmasına izin verin. Oturduğunuz yerle toprağa ve başınızın üstüyle de gökyüzüne bağlanarak kaslarınızı birkaç kez kasın, çenenizi sıkın ve bırakın. Enerjinin yükselişini hissedin ve vahşi bir hayvana dönüştüğünüzü hayal edin. Ardından dört ayak üzerinde bölgenizde bir tur atın. Bedeninizin size rehberlik yapmasına izin verin. Güven duygusunu hissedin. Doğru anın geldiğini hissettiğinizde, bölgenizin merkezine dönün ve bir mum yakın.     

Ellerinizi önce kalbinizin önünde, sonra da başınızın üstünde kenetleyerek alanınızı kapatın ve son olarak ellerinizi karnınızın yani bütün güvenliğinizin olduğu yere, içsel bölgenizin üstüne koyun. Ritüel boyunca size eşlik ettiği için vahşi hayvan enerjinize teşekkür edin.

Yazı: Flavia Mazelin Salvi

İllüstrasyon: Bahar Aslan

 

 

Önceki Yazılar

Cilde İyi Gelen Sekiz Besin

Sonraki Yazılar

Âşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?