dikkat-edilmesi-gereken-onemli-bir-konu-su-tasarrufu

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli bir Konu: Su Tasarrufu

Hijyenin ne kadar önemli olduğunu fark ettiğimiz ve temizlik alışkanlıklarımızı gözden geçirdiğimiz bugünlerde dikkat etmemiz gereken çok önemli bir konu daha var: Su tasarrufu.

Gezegenimize verdiğimiz zararlar tüm ekosistemle birlikte yine insanlığı etkiliyor. Canlıların yaşaması için gerekli olan su tüm dünyada hızla azalırken, birçok kişi için temiz suya ulaşamamak hayati bir problem haline gelmiş durumda. Suyun insanlar için önemini son aylarda dünyayla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla farklı bir yönden de anladık: Hijyen. Su, kişisel temizliğimizi sağlayabilmenin en önemli unsuru. Elimizi yıkarken suyu boşa akıtmamamız gerektiğini biliyoruz, ancak bundan çok daha fazlasını yapabiliriz. Özellikle yaz aylarında su seviyelerinin belirgin şekilde azaldığını göz önünde bulundurarak, hayatımıza entegre etmemiz gereken su tasarrufu yöntemlerini uygulamaya koymanın tam zamanı.

Muslukları onarın

Kullanılmadığı zamanlarda su damlatan bir musluk, günde 75 litre su israfına neden olabiliyor. Sızıntı yapan bir sifon ise ayda 330 ton su harcayabiliyor. Su kaynaklarınızın sızdırmadığından emin olmanın ve damlama yapıyorsa tamir ettirmenin su tasarrufu sağlamanın en basit ve etkili yollarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Kanalizasyona karışan su, ister kirli ister temiz olsun, lağım suyuyla birleşir ve kullanılmaz hale gelir. Bunu en aza indirmek için bulaşıkları ve sebzeleri yıkarken su dolu kap kullanabilir, duşta geçirdiğiniz süreyi kısaltabilir, silerek temizleyebileceğiniz yüzeyleri yıkamaktan vazgeçebilirsiniz.

Gri su arıtım sistemi kullanın

En az bir kere kullanılmış olan ve başka bir yerde daha kullanmak için yeterince temiz sayılan suya “gri su” denir. Gri su kullanımı için geliştirilen sistemlerde genellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, duş ve mutfak gibi alanlarda kullanılan suyun yeniden değerlendirilmesi sağlanır. Siz de eğer mümkünse gri su arıtma sistemi kullanarak en azından tuvaletinizin sifonu için tamamen temiz su kullanmayı bırakabilirsiniz.

Su tasarrufu sağlayan ürünler edinin

Son yıllarda pek çok alanda su tasarrufu sağlayan ürünler geliştirildi ve ulaşılabilir hale geldi. Düşük hacimli veya çift sifonlu tuvaletler, düşük debili duş başlıkları, su tasarrufu sağlayan çamaşır ve bulaşık makineleri bunlardan sadece birkaçı. Evinizi yenilerken bu özellikte ürünler tercih etmeniz dakikada harcadığınız su hacmini 4,5 litreye kadar azaltabilir.

RAKAMLARLA SU TÜKETİMİ

190 litre: Türkiye’de bir kişinin gün içinde tükettiği ortalama su miktarı. %71,3: Türkiye’de kullanılan toplam su miktarı içinde tarıma ayrılan oran. 25 litre: Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir gün içinde ihtiyacı olan su miktarının alt limiti. Bu miktar, dişlerinizi fırçalarken açık bıraktığınız musluktan iki dakika içinde akıyor.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Hayatın Yeni Anlamlarını Bulabilecek miyiz?

Sonraki Yazılar

Birbirimize Karşı Sorumluyuz