depresyondan-kurtulmanin-basit-yollari (2)

Depresyondan Kurtulmanın Basit Yolları

Depresyon, ne yapacağını bilmeden kendini dipsiz bir kuyuya düşüyormuş gibi hissetmene neden oluyor. “Depresyondan nasıl kurtulurum?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Vücudunuzu Uyandırın

Depresyon döneminde kişinin kendini yataktan kaldırabilmesi zor bir görevmiş gibi gelir. Bu isteksizliği yenebilmek adına birkaç egzersiz uygulaması yapmaya çalışın: yürüyüş yapmak gibi.

Müziği açın ve ritme ayak uydurmaya çalışın, dışarı çıkarken asansör yerine merdivenleri kullanın, arabanızı evinizin önüne park etmek yerine daha uzak bir yere park edin –en az 10 dakikalık bir mesafe gibi-. Tüm bunların çok küçük şeyler olduğunun farkındayız ama bu küçük egzersizler gücünüzü geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Yoga yapmayı deneyin. Yoga, depresyon ve anksiyete gibi problemleri en aza indirmeye yardımcı oluyor. Anksiyete ve depresyona karşı yoga terapiyi deneyebilirsiniz

Dans edin. Dans etmek sadece enerjinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzla da temas kurmanıza yardımcı olur.

Duygularınızı Anlamaya Çalışın

Depresyon anında insanlar duygularını bastırmak için ellerinden geleni yaparlar ve bu konuda çoğu zaman başarılı olurlar. Oysaki duygularla temas halinde olmak, acıyı hafifletir ve çözümlere ulaşmaya yardımcı olur.

Ruh halinizi ölçmek için günlük tutmayı deneyebilirsiniz. Tüm duygu durumlarını bir kâğıt üzerine yazın ve 1’den 10’a kadar bu duygulara puan verin. Bu sayede kendinizi daha doğru bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Duygularınızı kontrol altına almak yerine onları ifade etmeyi öğrenin. Duygularınızı doğru bir biçimde ifade etmek, onları daha iyi anlamanızı sağlar.

Sevdiğiniz kişilere vakit ayırın. Yalnızlığı seçerek depresyonunuzu sadece beslemiş olursunuz. Korkularınız ve şüphelerinizi zayıflık ve çaresizliğe dönüşür. Tüm bunları engellemek adına çevrenizdeki insanlarla iletişime geçmenizi önerebiliriz. Kendinizi hazır hissettiğinizde duygularınızı ve yaşadığınız durumları onlara açmak daha kolay olacaktır.

 

 

Önceki Yazılar

Duygusal Zekânın İş Hayatındaki Önemi

Sonraki Yazılar

Yalnızlıkla Başa Çıkmanın Yolları