deniz-kaplumbagalarini-kurtarin

DENİZ KAPLUMBAĞALARINI KURTARIN


Mavi ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) güzel bir işbirliğine imza atarak nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını kurtarmak için “İndigo Turtles” projesini hayata geçirdi.

Dünyada sekiz farklı deniz kaplumbağası türü yaşıyor ve bu türlerden beş tanesi Akdeniz’de bulunuyor. Ne yazık ki, 110 milyon yıldır yaşayan Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağalarının nesli tükenmek üzere. Deniz ve kıyı ekosistemi açısından büyük önem taşıyan Caretta Caretta türünün neredeyse yarısının ve Chelonia Mydas’ların yüzde 80’inin Akdeniz’deki yuvalama alanları Türkiye kıyılarında bulunuyor. Dolayısıyla, deniz kaplumbağalarının korunabilmesi için ülkemizdeki sahillerin korunması da büyük önem taşıyor.

Deniz kaplumbağaları çok uzun mesafelere göç ettiklerinden, ortalama üç yılda bir yuvalıyorlar. Kuluçka süreleri ise yaklaşık iki ay sürüyor. Yuvalarından temmuz ve ekim ayları arasında çıkan yavru kaplumbağaları ise çeşitli tehlikeler bekliyor. Normal şartlarda denizden gelen parıltı veya ay ışığını takip ederek denize erişen yavrular, etrafta başka bir ışık kaynağı olması halinde yanlış yöne ilerleyebiliyorlar. Bu esnada da kuş veya başka hayvanlara yem oluyorlar. Denize varmayı başaran kaplumbağalar ise 25-30 yıl süren bir erginleşme dönemi geçiriyorlar ve bu süreçte de onları deniz kirliliği, avcılık ve sürat motorları gibi tehlikeler bekliyor. Yumurtadan çıktıkları andan itibaren birçok tehlikeyle karşı karşıya kalan yavru kaplumbağaların, ortalama yüzde 40’ı denize ulaşabiliyor ve bunu başaranların sadece binde biri hayatta kalabiliyor.

Bu konuya duyarlı yaklaşan Mavi, deniz kaplumbağalarını kurtarmak için harekete geçti! Kadın, erkek ve çocuklar için özel olarak tasarladığı “İndigo Turtles” tişörtlerinden aldığınızda, beş deniz kaplumbağasını evlat edinerek Akdeniz faunasına hayat vermiş oluyorsunuz. EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat,İndigo Turtles” projesinin kaplumbağaların yuvalama alanı olan tatil yörelerini ziyaret eden misafirlerin bilinçlenmesi açısından da çok değerli olduğunu belirtiyor. EKAD aynı zamanda deniz kaplumbağalarını korumak için Belek’te Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gönüllülerle birlikte arazi çalışmaları yürütüyor. Eylül ayındaki çalışmalara katılarak siz de Mavi ekibiyle beraber kaplumbağaları korumak için gönüllü olabilirsiniz!

Yazı: Tuğçe Temel

 

 

 

Önceki Yazılar

ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKÂ GELİŞİMİNİ DESTEKLEMENİN YOLLARI

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: LEON