degisime-nasil-karar-verilir

Değişime Nasıl Karar Verilir?

Birçok kişi yaşamının tamamen değişeceği günün hayaliyle yaşıyor. Bu değişim için herkesin bir rüyası var: kendi işini kurmuş, kasabaya yerleşmiş veya evlenmiş. Ama çoğu zaman rüyalar, rüya olarak kalmaya devam ediyor. Rüyalarımızı nasıl hayata geçirebiliriz?

Bilinmeyene doğru adım atmak bizleri korkutur. Her gün bıkmadan usanmadan hayal kuruyoruz ama harekete geçmek için hiçbir şey yapamıyoruz. Çünkü durumun daha da kötü bir hal almasından korkuyoruz. Belki de garantiye ihtiyaç duyuyoruzdur.

Neye ihtiyacım var?

Cesaret. Korkularla her zaman yüz yüze geliyoruz; kimi zaman kaçıyoruz kimi zaman da korkumuzla savaşıyoruz. Garantici olmak işleri zorlaştırıyor.

Peki, değişim için ne yapılmalı? Çabalamak. Belki de tamamen ihtiyacınız olan şey budur.

Cesur olmak ne demek?

Cesaret, korkuyu tamamen yok saymak anlamına gelmiyor. Bu, korkuyu yaşarken, aktif bir şekilde durumun üstesinden gelmek için hareket etmek anlamına geliyor.

Kendinize, iş yaşamınızı değiştirmenizin neden önemli olduğunu açıklamanız gerekir: mutsuzum, hayallerim var, yeterince para kazanmıyorum…

Nereden başlamalı?

1. Hayatta sizin için en çok neyin önemli olduğunu sormakla başlayın: Yaratıcı olmak, tutkuyla bağlanmak, ailenize rahat bir hayat yaşatmak veya dünyayı gezmek.

2. Konuşabileceğiniz, duygularınızı, düşüncelerinizi sansürlemeden paylaşabileceğiniz biriyle iletişime geçin. Aile üyeleriniz veya iş arkadaşlarınızın olmaması gerekir, çünkü sizin için doğru olan düşünceler onlar için yanlış olabilir. Değişim konusunda size yardımcı olacak biriyle iletişime geçmeniz gerekir.

3. Düşüncelerinizin eylemlerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Akıl yürütmek yerine harekete geçmeyi deneyin. Çünkü düşünceler sizi durdurur, onları susturun ve değiştirmek istediğiniz alan için bir şeyler yapın.