degisim-icin-alti-oneri

Değişim için Altı Öneri

Eski alışkanlıklardan uzaklaşmak, yeni bir işe başlamak veya yeni bir şehre taşınmak… Doğru kararın bu maddeleri gerçekleştirmek olduğunu bilsek de ilk adımı atmak her zaman için zor olmuştur. Peki, ilk adım nasıl atılır? Tabii ki bütün cevapları vermemiz çok zor. Ancak ilerlemeniz ve yaşamda olumlu değişikler yapabilmeniz için öneride bulunabiliriz.

1- Bilgiler her zaman yeterli olmayabilir

Bir işe girişmeden önce detaylı bir araştırma yaparız. Bazen de tam tersine alacağımız bilgilerin bizi tatmin etmeyeceğinden çekinir, karar alma sürecini tamamen kapatırız. Net bir cevap istiyorsanız eğer uzun bir süre beklemeniz gerekecektir. Ama bilmelisiniz ki hayat; bir dizi soru, hata ve düzeltmelerden oluşur. Durmak çözüm değil. Verebileceğiniz en iyi kararı vermeye çalışın, gelecek önünüzde.

2- Kendinize güvenmek için cesarete ihtiyacınız olacaktır

Hayatımızla ilgili önemli kararlardan kaçınmak için birçok mazeret buluruz. Bu mazeretlerin altında yatan asıl neden ise kendimize güvenmememizden gelir. Yeni bir başlangıç yaptıktan sonra sonucun ne olacağını bilmemek bizi panikletir.

Kendinize inanın. Hayatınızın birçok döneminde beklenmeyen olaylarla başa çıkmadınız mı? Ya da ani düşüşler yaşamadınız mı? Kendinize güvenmek için yeterli cesarete sahipsiniz.

3- En kötü senaryo ne olabilir?

Yeni bir adım atmadan önce, kafamızın içinde ilk olarak kötü senaryolara yer veririz. Kendinize sorun: “Olabilecek en kötü senaryo nedir?” En kötüsünün bile o kadar da kötü olmadığını yine kendiniz anlayacaksınız. Bunu anladığınız zaman da korkunuzun üzerine gitmeye hazır olacaksınız.

4- Süreç, sonuç kadar önemli

İlk adımınızı attıktan sonra, içerisinde bulunduğunuz sürecin istediğiniz gibi gitmediğini gördüğünüz zaman geri adım atmaktan çekinmeyin. Hedefe ulaşamamanız, yanlış bir karar verdiğiniz anlamına gelmez. Her şeyden önemlisi, bu kararı siz verdiniz. Yaşadığınız başarısızlıklar sizi korkutmasın.

5- Değişim için çaba gösterin

Değişimin olmamasının nedenlerinde biri de denememektir. Denemekten çekiniriz çünkü bunun için yeterli mazeretlere sahibiz. Peki, neden sürekli mazeretler uyduruyoruz? Çünkü eğer dener ve başarısız olursak, kaybedenlerden oluruz. Herkes hata yapar. Doğru olan şudur ki, gerçekten denerseniz düşündüğünüzden çok daha fazlasını kazanırsınız.

6- Çalışmalar başlayın

Düşmeden bisiklete binmeyi öğrenemezsiniz. Belki hayalinizdeki işi yapmak şu an sizi korkutuyordur. En başından söylediğimiz gibi korkularınızın üzerine gidin, “bugün neren başlayabilirim?” sorusuna yanıt bulmaya çalışın. Hayalinizdeki işi yapan kişilerle iletişime geçin, başarılarının sırlarını öğrenmeye çalışın. Kendi dünyanızı değiştirebilmek için elinizden geleni yapmaya çalışın. Kazanan siz olacaksınız.

 

 

Önceki Yazılar

Müzik Dinlemenin Önemi

Sonraki Yazılar

Daha Sağlıklı Bir Cilt: Aloe Vera Nasıl Kullanılır?