bale

DANS EDEN BEDEN DÖNÜŞÜR


Uzman Dans Hareket Psikoterapisti Sevin Seda Güney, dans etmenin psikolojimize olan etkilerini anlatıyor.

Bale, bedenin sınırlarını zorlayan bir dans. Sizce bedenin sınırlarını zorlamakla ruhun sınırlarını zorlamak arasında nasıl bir bağ var?
Bedenin sınırlarını zorlayabilmek ve gidebileceği yerleri keşfetmek için önce bedeni anlamak, merkezini, çizgilerini, anatomisini tanımak gerekiyor. Her bedenin yapısı ve ihtiyacı farklı. Aslında bedeni esnetmek ve güçlendirmekle, kişinin bakış açısını, hayata karşı duruşunu ve sınırlarını esnetmek arasında güçlü bir bağ var. Bu bağ, yine kişinin bu sınırları zorlarken nasıl bir motivasyonu olduğuyla, hangi yöntemi takip ettiğiyle de ilgili olarak değişebiliyor. Örneğin; kişi hareketin sadece fiziksel boyutunu deneyimleyerek başarma, sahneleme, görülme duygusunu yaşayabilir. Bedenin gelişimiyle beraber ruhsal anlamda da kişinin yeni bir şeyler denemesi, konfor alanından çıkması, hayatının farklı alanlarında da etkisini gösterebilir. Belki genelde çökük olarak kullandığı beden duruşunu düzenleyebilir ve bu da hem özel hem de iş hayatında kendine koyduğu sınırları genişleterek, varlığını güçlendirebilmesine ve risk alabilmesine vesile olabilir.

Dansın nasıl bir terapötik etkisi var?
Dans eden kişi farkında olsun ya da olmasın dansın terapötik etkisi kuşkusuz! Dans eden beden dönüşür. Dans ettiğinizde bir duruma/soruna bakış açınız değişebilir. Bir yandan fiziksel olarak sinir sisteminin rahatlaması, kasların güçlenmesi ve zinde hissetmekle beraber diğer yandan bedende sıkışan, belki de omuz ağrısı olarak kendini gösteren ancak derininde korku, kaygı, üzüntü, aşırı sorumluluk gibi yoğun duygular içeren bir durum veya olay da dans aracılığıyla ifade bulabilir.

Bale aynı zamanda sıkı bir disiplin gerektiriyor. Bu disiplin psikolojimizi nasıl etkiliyor?
Disiplin dediğimizde sanırım sabır, devamlılık ve bir adanmışlıktan bahsediyoruz. Yani, zaman ve mekanda beden için bir şeyler yapmak üzere stüdyoya gelmek ve tekrar tekrar hareket etmek… Dikkatimizi ve zamanımızı bale, dans, spor gibi alanlara düzenli olarak verdiğimizde, gözle görülür bir geri dönüşü oluyor. Bu disiplin, özellikle bale gibi teknik geliştirilen danslarda eskiden zor olarak adlandırılan birtakım hareketlerin, farkındalıkların artık hareket akışının doğal bir parçası olmasına ve kişinin kendi bedeni için uygun olan şekilde kendi dansını bulmasına olanak sağlıyor. Fiziksel ve ruhsal gelişim gerçekleşiyor.

 

 

Önceki Yazılar

BİR DOĞUM HİKAYESİ

Sonraki Yazılar

KUSURSUZ AHENG: BUDAPEŞTE