daha-saglikli-bir-cilt-aloe-vera

Daha Sağlıklı Bir Cilt: Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Cildinizin bakımını üstlenen kremlerin birçok işlevini evinizin dekorasyonuna renk katan aloe veranın karşılayabileceğini biliyor muydunuz? Mucizevi aloe veranın cildinize verdiği desteği keşfedin.

Evlerimizde bayılarak yetiştirdiğimiz aloe veraları son zamanlarda kozmetik ürünler satan hemen hemen her yerde görmeye başladık. Önceleri Korelilerin güzellik fantezisi olarak karşımıza çıktı; üzerinde %90, %99 gibi rakamlar dışında anlaşılabilir açıklamalar göremediğimiz bu jelimsi ürünlere çoğumuz mesafeli yaklaştık. Sonra yavaş yavaş güzellik ürünlerinin içeriğinde yer alarak hayatımıza girdi ve zamanla her banyoda yerini aldı.

Aloe veranın mazisi çok eskiye dayanıyor. Geleneksel Hint tıbbında, kabızlık, cilt hastalıkları, bağırsak kurdu ve enfeksiyonlar gibi rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılıyordu. Yaprağından kesilerek elde edilen jel ise içecek haline getirildiğinde mide ülseri, sindirim problemleri ve huzursuz bacak sendromu için etkili ve pratik bir çözüm sunuyor.

Aloe vera; vitaminler, mineraller, amino asitler ve salisilik asitler de dahil olmak üzere 75’den fazla potansiyel aktif bileşen içeriyor. Antioksidan özelliği olan A, C ve E vitaminleri ile antiviral özelliğe sahip emodin etken maddesini barındırıyor. Böylelikle yara iyileştirme söz konusu olduğunda, harıl harıl çalışıyor ve A vitamininin desteğiyle iltihaplanmayı azaltıyor.  

Bu özelliklerinin yanı sıra cildinizi koruyup besleyen özelliklere de sahip olan aloe veranın beş farklı kullanım alanını hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Makyaj temizleyici

Cildinizin güzelliğini korumanın en önemli kurallarından biri, gün sonunda yüzünüzü makyaj ve biriken kirden arındırabilmek. Özellikle göz makyajınızı temizlerken, cildi tahriş etmeyen, katkı maddesiz bir ürün bulmak gerçekten zor. Aloe vera bu aşamada kurtarıcı görevi görüyor. Pamuğa yeterli miktarda aldığınız aloe vera jeli ile cildinizi dairesel hareketlerle hafifçe ovarak temizleyebilir ve makyaj kalıntılarından arındırabilirsiniz.

Yatıştırıcı etki

Aloe veranın kozmetik olarak en bilinen kullanım alanı, güneş yanığı ve hafif dereceli kaza yanıkları. Bu tür durumlarda kullanıldığında, yatıştırıcı özelliği sayesinde cildi rahatlatır. Etkisini artırmak içinse elde ettiğiniz aloe vera jelini buz küplerine doldurup dondurabilir ve o şekilde yanık üstüne uygulayabilirsiniz. Ayrıca böcek sokmaları, egzama tipi kaşıntıları da sakinleştirir. Dondurulmuş aloe vera küpünü temizlenmiş cildiniz üzerinde gezdirdiğinizde ise gözeneklerinizi sıkılaştırır ve içeriğindeki salisilik asitle antioksidanların etkisiyle sivilce ve sivilce izlerini geçirir. Yağlanmayı kontrol altında tutup cilde ihtiyacı olan nemi sağlar.

Peeling

Cildi ölü hücrelerden arındırma meselesi hepimiz için sevgi-nefret ilişkisini beraberinde getiriyor. Bir yandan cildimizin tertemiz ve pürüzsüz olmasını istiyor, bir yandan sert granüller ve agresif peelinglerin cildimize zarar vermesinden korkuyoruz. Doğada çözünmeyen peeling taneciklerinin çevreye zararı da başka bir dert. Aloe vera jeli bu noktada da yardımımıza koşuyor. Yarım fincan jele bir çay kaşığı tozşeker veya karbonat ekleyerek hazırladığınız peeling, hem cildinizi temizleyip pürüzsüzleştiriyor hem de nemini kaybetmesini engelleyip yumuşacık yapıyor.

Nem maskesi

Kuruluk ve pullanma sorunu yaşayan tüm bölgeleriniz için aloe vera jeli muazzam bir nem maskesi. Yüz, el, saç derisi ve saçlarınıza bol miktarda aloe verayı tabaka halinde uygulayıp bekletirseniz, yumuşacık bir cildiniz, ışıl ışıl saçlarınız olur. Aynı zamanda, saç derisindeki kepek ve pullanmayı da ciddi oranda azaltır.

Kaş jeli

Bu yıl yine kalın kaş modası devam ediyor. Kaşlarımızın doğallığını koruyup uzatmayı biz de seviyoruz, ancak bu onları kendi haline bırakacağımız anlamına gelmiyor. Kaş jeli yerine alore vera kullanmak, hem kaşların hizaya gelmesini sağlıyor hem de kimyasal kozmetiklerin zarar verici etkisinin aksine besleyip güçlendiriyor.

Hazırlayan: Hüma Babal Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Değişim için Altı Öneri

Sonraki Yazılar

Aşırı Düşünme Kilo mu Aldırıyor?