ekoloji

DAHA EKOLOJİK BİR YAŞAM

 

 


Doğaya zarar vermek yerine, onunla uyumlu bir hayat sürmek istiyorsanız bunları uygulayın.

Musluklar için aksesuarlar

Bu aksesuarların banyonuzdaki tesisata uygun olup olmadığı hakkında uzmanından bilgi alabilirsiniz.

  • Ekonomik duş başlığı kullanımı su tüketimini yüzde 50 azaltır. Dakikada en fazla 10 litre su akışına izin veren bu duş başlıklarının fiyatı ortalama 20 TL. Daha az su tüketimini sağlayan filtreler alırsanız, duş başlığını yenilemenize de gerek kalmaz.
  • Şampuanlandığınız esnada suyu kesmenize yarayan bir buton taktırabilirsiniz. Böylece dakikada 20 litre su tasarruf edersiniz.
  • Termostatik banyo bataryası kullanırsanız, su ısısını klasik muslukların aksine daha kolay kontrol altında tutabilirsiniz. Zira klasik musluklarla su ısısını ayarlamaya çalışmak çok fazla su ziyan etmek anlamına geliyor. Bu bataryaların fiyatları 200 TL’den başlıyor.
  • Musluk havalandırıcı alarak, basınçta bir değişiklik olmadan su tüketimini yüzde 30 ila 40 oranında azaltabilirsiniz. Böylece suyun daha iyi aktığını da fark edeceksiniz. Bu aparatın fiyatı ise 6 TL’den başlıyor.

Su kaçağını engelleyin

Her akşam yatmadan önce su sayacını kapatın ve sabah açtığınızda sayacın kapadığınız sayıda kaldığından emin olun. Su kaçakları toplam su ziyanının yüzde 20’sini oluşturuyor. Bir musluktan kaynaklanan su kaçağı günde tam 120 litre su ziyanı anlamına geliyor. 600 litre günlük su kaçağı ise dört kişilik bir ailenin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda neredeyse.

Zehirli maddeleri hayatınızdan çıkarın

Lavabo ve klozet temizliğinde kullandığınız deterjan, çamaşır suyu ve antibakteriyel ürünler son kertede nehirlere ve denizlere akıyor. Su arıtma tesisi de her yerde bulunmadığından denizler zarar görüyor. Bu yüzden büyükannelerimizin eski temizlik âdetlerine ve sünger kullanımına geri dönmekte fayda var.

  • Isıttığınız beyaz sirkeye birkaç damla limon sıkarak seramikleri ve yerleri, suyla beyaz sirkeyi karıştırıp kaynatarak da aynaları temizleyebilirsiniz.
  • Krom kaplamaları tartar ve kireçten arındırmak içinse sodyum bikarbonatı kullanabilirsiniz. Beş çay kaşığı sodyum bikarbonatı bir litre ılık suya ekleyin ve temizlemek istediğiniz alanı toz beziyle temizleyin.
  • Su giderlerinin tıkanmasını önlemek içinse, bir fincan beyaz sirke ve sodyum bikarbonatı üç litre kaynar suya ekleyin. Bir çimdik tuzla karıştırın. Bu karışımı küvete, lavaboya ve klozete dökün. Giderler hâlâ tıkanıksa, boruları söküp içini temizleyin veya lavabo pompası kullanın.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

CÔTE D’AZUR

Sonraki Yazılar

PIRELLI: 4 KADININ HİKAYESİ