daginik-kisiler-ne-yapmali

DAĞINIK KİŞİLER NE YAPMALI?

 

 

Evinizi düzenlemek için iyi nedenler bulun

Evi toparlamak her zaman sevimsiz bir görev değildir, derli toplu olmak için iyi nedenler bulursanız, bu bir zevke de dönüşebilir. Yeni aldığınız koltuk takımına hak ettiği değeri vermek, evinizin halinden utanmadan arkadaşlarınızı ağırlayabilmek veya en basit haliyle kendinizi kendi evinizde sıkışıp kalmış gibi hissetmemek için… Nitekim düzen kendiliğinden oluşmaz, sizin buna istekli olmanız gerekir. Bunun için kendinize evi toplama saatleri ve kuralları belirleyebilirsiniz.

Zihninizi toparlayın

Dağınıklık semptomlarınız hâlâ devam ediyorsa, bu karmaşanın altında yatan sebepleri bulmak için bir terapiste danışabilirsiniz. Birkaç seans dahi “zihninizi toplamanıza” yardımcı olur: Anılarınızdan, duygularınızdan, kaygılarınızdan gereksiz olanları çöpe atmak, geçmişi yerine koymak, sizi boğan her şeyi temizlemek gibi. Gerisi zaten gelecektir.

Çevrenize verebileceğiniz tavsiyeler

Ergenlik çağında dağınık bir oda kaçınılmaz bir geçiş döneminin sonucudur, hatta ergen bireyin bağımsızlık isteğini ifade etmesi, evin ve ebeveyninin düzenini reddetmesi için gereklidir. Ebeveynler çocuklarının sorumlu bireyler olmasını istiyorsa, odalarını onların yerine toplamamalıdır. Çift hayatında ise çiftlerden birinin diğerine annesi gibi davranıp eşyalarını toplamasını söylemesi ve onu suçlu hissettirmesi arzu edilmez. Dağınık biriyle yaşayan kişinin yapacağı en iyi şey, sevgilisine/eşine vermek istediği mesajlar için mizah yolunu kullanması ve bir anlaşma önermesidir: “Ben mutfağı toplamaktan sorumluyum, sen de mutfak alışverişinden.” Burada amaç, aile içindeki uyumu sağlamak için görev dağılımında dengeyi bulmaktır.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

LONDRA’YI YERLİSİ GİBİ GEZİN!

Sonraki Yazılar

KİTAP ÖNERİSİ: BENİM KEDİLERİM