sosyalmedya

ÇOK ‘NÖTR’ GÖRDÜM SENİ…

 

 


İnternette kullanılan 10 bine yakın kelime ve kelime grubunu inceleyen bir sosyal medya takip platformu, yılın en çok konuşulan kelimelerini ortaya çıkardı. Veriler, 2017 yılında online konuşmaların büyük oranda nötr ifadeler içerdiğini gösteriyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının kendini ifade etmek için öncelikli iletişim yöntemi hâline gelen sosyal medya, toplumun nabzını tutmak için bir referans oluşturuyor. Türkçe içerikli 3 milyonun üzerinde kaynak, 7 binden fazla haber sitesi ve 30 ayrı sosyal medya platformu üzerinde gerçekleştirilen analizler sonucunda,  2017 yılının en çok konuşulan kelimelerinin birbiriyle ilişkisini ortaya çıktı.

Yıl boyunca 9.618 kelime grubunu, 5.703 lokasyon üzerinden takip eden bu platform, günde ortalama 6,7 milyon veriyi işliyor ve bunun ortalama 3,5 milyonunu saklıyor. Sonuçta ortaya çıkan tabloda ise 2017 yılında sosyal medyada en çok kullanılan Türkçe kelimeler “TÜRKİYE”, “BÜYÜK”, “DEVAM”, “DEDİ” ve “SON” olarak sıralanıyor. En çok konuşulan şehirlerin ilk üç sırasını İstanbul, Ankara ve İzmir oluşturuyor.

Pozitif ifadeler, negatif sözcüklerden daha fazla

Sosyal ağlar, forumlar, haber kaynakları, sözlükler, bloglar, video paylaşım platformları ve uygulama mağazalar üzerindeki görüş ve içeriklerin taranması sonucu ortaya çıkan tabloda, 2017 yılı boyunca konuşmaların bakın oranda nötr ifadeler içerdiği görülüyor. Nötr ifadeler görmezden gelindiğinde ise Türkiye’deki kullanıcıların pozitif söylemlere ağırlık verdiği dikkat çekiyor. 2017 verilerine göre internet kullanıcılarının %60’ı nötr ifadeler kullanırken, %25 pozitif, %15 ise negatif sözcüklere yer veriyor.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

İŞYERİNDE RAHATLAMAK İÇİN BEŞ EGZERSİZ

Sonraki Yazılar

YENİ YILA SAĞLIKLI TARİFLERLE HAZIRLANIN