cocuklarla-koronavirus-hakkinda-nasil-konusulur

Çocuklarla Koronavirüs Hakkında Nasıl Konuşulur?

Koronavirüs hakkında çocuklarınızı endişelendirmeden nasıl bilgi verebileceğinizi yazdık.

Koronavirüs hakkında yeterli bilgiyi vermeye çalışın

Çocukların birçoğu koronavirüs’ü duymuş veya maskeyle dolaşan birkaç kişi görmüş olabilir. Bu nedenle de koronavirüsle ilgili ebeveynlerin çocuklarına açıklama yapması gerekiyor. Koronavirüsle ilgili bilgileri çocuklarda kaygı uyandırmayacak şekilde paylaşmanız önemlidir.

Çocuklarla koronavirüs hakkında tartışmaktan çekinmeyin

Koronavirüs’le ilgili tüm bilgileri çocuğunuzla paylaşmak sizler için zor olabilir. Bunu önlemek adına çocuğunuzun sadece sorularını yanıtlayabilirsiniz. Dürüst ve net cevaplar vermeye özen gösterin. Her şeye cevap veremeyebilirsiniz, bu çok normal. Önemli olan çoğunuzla bu konu ile ilgili iletişime geçmiş olmanız.

Çocuklara sorular sorun

Çocuğunuzun koronavirüs ile ilgi neler bildiğini öğrenmeye çalışın. Ayrıca bu konuyla ilgili neler hissettiklerini de sorun. Amaç, çocukların koronavirüs ile ilgili oluşturdukları korkutucu fantezileri en aza indirmek.

Kendi kaygınızla başa çıkmayı öğrenin

Eğer panik ve kaygılı bir durumdaysanız, koronavirüs’le ilgili çocuğunuzla konuşmanız çok doğru olmayabilir; istemeden de olsa kaygı ve endişenizi çocuğunuza aktarabilirsiniz. Bu nedenle de önce sizin sakin olmanız önemli. Kendinizi hazır hissettiğinizde çocuğunuzun sorularını cevaplayabilir ve gerekli açıklamaları yapabilirsiniz.

Önlem almak için neler yaptığınızı anlatın

Çocuklara güven vermenin en önemli yolu, koronavirüs’le ilgi alacağınız önlemleri vurgulamaktır. Hepimiz bu salgının temas ve öksürük gibi yollarla bulaştığını biliyoruz. Çocuğunuza ellerini yıkamanın ve sağlıklı beslenmenin çok önemli detaylar olduğunu hatırlatabilirsiniz.