cocuklarinizi-siddet-icerikli-oyunlardan-koruyun

ÇOCUKLARINIZI ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLARDAN KORUYUN

 

 

  • Alternatif yaratın: Romina Kuyumcuoğlu, “Çocuğun çok keyif aldığı bir şeyi bırakabilmesi için, yerine keyif verici bir alternatif sunulmalı” diyor. “Ailece oynanacak oyunlar, çocuğun ilgi alanına göre belirlenecek aktiviteler oluşturulmalı.”
  • Oyun ambalajlarının üzerini okuyun: Bazı oyunlar, yaşları küçük olan çocukların hassas oldukları konularda onlara zarar verebilir. Bu nedenle, ambalajların üstünde Pan Avrupa Oyun Bilgi Sistemi’nin (PEGI) yer verdiği ibarelere dikkat etmekte fayda var: “Her yaş için”, “12 yaş altı için tavsiye edilmez”, “Yetişkinler için”, “16 yaş altı için tavsiye edilmez”, “18 yaş altı için yasaktır” gibi.
  • Siz de oyuna katılın:  Kuyumcuoğlu, “Çocuğun bu kadar keyif aldığı şeyin ne olduğunu anlamak için oyununa dahil olun” diye öneride bulunuyor. Teknoloji sizi aşıyor mu? Oyunun kuralları ve atmosferi hakkında çocuğunuza sorular sorun ve onun yanında durup partneri olun. Performansını destekleyin, eleştirme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olun. Oyunlar kalabalık oynandığında her zaman daha eğlenceli ve zenginleştiricidir.
  • Sınırlar koyun: Video oyunlarının çocuğunuzun hayatını kaplamasına izin vermeyin. Bir bölüm daha bitiyor bahanesiyle yemek vaktini, ödev zamanını ya da uyku saatini geçirmesi söz konusu olmamalı. Sinema, kutu oyunları, spor gibi keyif alacağı faaliyetler için ona olanak sağlayın ki video oyunları çocuğunuz için bir ihtiyaç haline gelmesin.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

21. YÜZYILDA SADIK KALMAK MÜMKÜN MÜ?

Sonraki Yazılar

30 DAKİKA STRESE KARŞI RAHATLAYIN