bilgisayar kullanımı

ÇOCUKLARINIZI EKRAN BAŞINDA YALNIZ BIRAKMAYIN

Bilgisayarlar veya akıllı telefonlar aracılığıyla çocuklar ve gençler şiddet içerikli görüntülere maruz kalabiliyor. Bu görüntüler nasıl bir çekim alanına sahip? Psikolog ve psikanalist Vincent LeCorre anlatıyor.

Çevrimiçi oyunlardaki veya videolardaki bazı sahnelerin çocuklarda travma yaratmasından korkuyoruz. Bir görüntüyü şiddetli kılan nedir?

Aslında,düşünmek yerine harekete geçmeye iten herhangi bir imaj şiddet içerebilir. Problem teşkil eden şey, illa içeriği değil, kişinin onu özümseme kapasitesidir. Kişi,görüntülerden rahatsız olabilir, çünkü yaşadığı bir soruna dair çağrışım yapıyordur, çocukluğundaki veya aile öyküsündeki travmaları aktive ediyordur. Tabii ki, seks ve şiddet sahneleri, bunları merak eden ergenlere kıyasla henüz hazırlıklı olmayan küçükler için daha fazla rahatsız edicidir. Ancak onları şok edecek olan, kafalarındaki soruların ötesine geçen görüntülerle karşılaşmalarıdır. Bu nedenle şiddete asıl sebep olan, onları ekranlara karşı içerisinde bıraktığımız yalnızlıktır.

Neden bazen gençler şiddet içeren görüntüleri merak ederler?

Çoğunlukla sınırları zorlamaya başlamış olan bir şeyi, yani ergenliği anlamlandırmaya çalışmak için. Hissettiklerini detaylandırmalarına yardım edecek bilgiler ararlar. Ayrıca yaklaşımlarında, bir tür sınırları aşma ve kendini test etme de olabilir; arkadaşlarıyla dehşete dayanabilecekleri noktaya kadar korku filmi izlemeleri gibi. Son olaraksa, şiddet içeren video oyunlarının cazibesi, rekabeti göklere çıkaran ama saldırganlığa artık tahammül edemeyen toplumumuzda, gençlerin bunu ifade edecek bir ritüel alanı bulamaması gerçeğiyle açıklanabilir. Geriye sanal dövüşlerden başka ne kalıyor?

Bu görüntülerin onlar üzerindeki etkisi ne olabilir?

Birçok araştırma, şiddetli imgelere sürekli maruz kalmayla duygusal duyarsızlaşma,saldırgan davranışlara ket vurmama ve dünyayı algılayışta karamsarlık arasında bağlantı ortaya koyuyor. Sosyal psikologlar da yardımlaşma davranışlarında geçici bir azalma ve çatışmaları çözmek için güce başvurmaya eğilim saptadılar.Ancak bütün bunlar aynı zamanda çevrenin bir işlevidir. Cezai eylemler ise, araştırmacılarında hemfikir olduğu gibi; şizofreni, paranoya veya depresyon gibi diğer nedenlerle bağlantılıdır. Eğer çocuğunuz anlık bir görüntüden rahatsız olduysa,paniklemeden ve onu suçlu hissettirmeden, bu imajı asimile etmesini kolaylaştırmak için onunla konuşmak gerekir, çünkü aksi takdirde başı dertte olduğunda size danışmama riski vardır. Genel olaraksa, kendisine uygun olmadığını hissettiği şeylerden uzaklaşmayı öğretmek gerekir. 

 

 

Önceki Yazılar

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: BİR ATI KANATLANDIRMA SANATI