çocuklar1

ÇOCUKLARIN RİTMİNE SAYGI

 

 


Klinik Psikolog ve Psikoterapist Dana Castro, çocuğun ritmine nasıl saygı gösterileceğini anlatıyor.

“Çocukların, en az yetişkinler kadar mola vermeye ihtiyacı var”

1. Kendi acil durum halinizi çocuğa empoze etmeyin.
Bu kişisel disiplin ve seçtiğimiz kelimelere dikkat etmekle ilgili bir durum. Bütün günü çocuğumuzu okuldan almak için koşturarak geçirmiş olsak bile, “Acele et“, “Zaman yok” gibi cümlelerin önüne geçmeliyiz. İdeal olan zihnen hazırlanmaktır. “Çocuğumu okuldan alacağım, sakin olmalı ve daha farklı bir şekilde organize olmalıyım.” Daha sonra, birkaç dakikalık bir dinlenme molası vermek yerinde olabilir. Öngörülen programdan farklı bir sıkışıklık olsa bile durumu dramatik hale getirmeye gerek yok. Tam tersine, daha yavaş hareket ettiğinizde, ödülünüz çocuğunuz tarafından verilecek, çünkü o da daha sakin olacaktır.

2. Günlerini aşırı şekilde doldurmayın. Mola vermeyi, okuyarak ya da sohbet ederek kanepe üzerinde dinlenmeyi çocuğa öğretmek gerekir. Aynı zamanda kafasında sürekli bir ajandayla yaşamamayı da… Aşırı yoğun programlarla ve sürekli olarak harekette kalma ihtiyacıyla yaşayan ebeveynler, çocuklarına dolaylı olarak zamanın var olmadığı algısını aşılarlar. Geliştirici etkinlikler adı altında, gittikçe daha fazla çocuk ebeveynlerininki kadar yoğun bir ajandaya sahip oluyor. Halbuki çocukların da yetişkinler kadar gerçek molalar vermeye ihtiyacı var.

3. Ona boş zamanlarını yönetmeyi öğretin. Eğer kendine zaman yaratmanın aktif olmakla eşdeğer olduğunu düşünen çok hareketli bir çocuğunuz varsa, ona otoriter bir şekilde hiçbir şey yapmamayı empoze etmek imkansız. Onun kendi kendine boş zamanlarını tanzim etmesine yardımcı olmak daha iyi olacaktır. Örneğin sıkıldığını söylediğinde, ona “Yapacak hiçbir şey yok” diye bir şeyin olmadığını, resim yapabileceğini, dergilerine göz atabileceğini, oyuncaklarıyla oynayabileceğini söyleyin. Onun daha içselleştirilmiş başka bir meşguliyet içine girmesini ve kendisiyle baş başa kalmasını sağlayın. İnsanın kendisine zaman yaratması bundan başka bir şey değildir.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

DIANE KRUGER

Sonraki Yazılar

KADIN KADININ DOSTUDUR