cocuklarin-gelisim-surecinde-teknolojik-destek-alin

ÇOCUKLARIN GELİŞİM SÜRECİNDE TEKNOLOJİK DESTEK ALIN

Çocuğunuza doğru desteği verebilmek ve onunla sağlıklı iletişim kurabilmek, ileride çocuğumuzun daha mutlu, başarılı, bağımsız ve güçlü bir birey olmasına yardımcı oluyor. İnternette birçok site size bu konuda doğru bilgiler verdiğini vaad ediyor. Ama onca kaynak arasından hangilerine güvenmeli?

Günümüzde çocuk gelişimi konusunda referans olabilecek kitapların yanında, uzmanlar tarafından kurulmuş web siteleri, akıllı telefon uygulamaları ve çeşitli atölye çalışmaları bulunuyor. Bir yaşında kız bebeği olan bir anne olarak hayatımı ciddi anlamda kolaylaştıran kaynakları bir araya getirdim. Bu çok özel yolculukta bebeğinizi daha iyi tanımak ve gelişimine destek olmak için yapabileceğiniz birçok şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

The Wonder Weeks

Aynı zamanda “Harika Haftalar” isimli kitabını da başucumdan ayırmadığım, bebeğinizin dünyasında neler olup bittiği hakkında bilgiler veren şahane bir kitap ve uygulama. Bebeğinizin ilk 20 ay içerisindeki gelişim ataklarını takip edebileceğiniz gibi, her bir sıçramayı nasıl destekleyeceğinizi de öğreneceksiniz. En önemlisi ise “yalnız” olmadığınızı göreceksiniz. Bebeğinizin davranışlarını anlamlandırabilecek ve her bir haftada en iyi oyun ve oyuncakların neler olduğunu öğrenebileceksiniz. The Wonder Weeks, 10 zorlu evre hakkında şahane bilgiler ve öneriler sunan, her annenin başvuracağı çok önemli bir kaynak.

BabyCenter

Hamilelik döneminde ve doğumdan itibaren bebeğinizin gelişim seviyelerini BabyCenter ile yakından takip edebiliyorsunuz. Üye olduktan sonra, isterseniz internet sitesinden isterseniz de uygulamasını telefonunuza indirerek, hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğinizin gelişimini ve sizin yaşayacaklarınızı hafta hafta anlatan bilgiler alabiliyorsunuz. Her gün mail’inize gelen bilgiler ve hatırlatmalarla karşılaşıyorsunuz. Bebek bekleyen anne adayları ve annelerle yazışma şansı yakalıyorsunuz. Doğumdan sonra ise bebeğinizin ay ay gelişiminin yanı sıra günlük, haftalık işinize yarayacak eğlenceli bilgiler ve aktivite önerilerini görebiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra önemli anılarınızı ve doktor randevularınızı kaydedebiliyorsunuz.

Kinedu

0-4 yaş arası bebek gelişimi hakkında bilgiler veren, uzmanlar tarafından hazırlanmış bir uygulama. Kinedu sayesinde bebeğinizin ayına uygun bedensel ve zihinsel gelişimini takip edebiliyor, o aya uygun aktivitelerle gelişimine destek olabiliyorsunuz. Bebeğinize özel, onunla beraber yapabileceğiniz videolu aktiviteler hem çok eğlenceli hem de çok öğretici. Size verilen günlük planlarla hareket etmeniz işinizi çok daha kolaylaştırıyor.

Positive Discipline

“Positive Discipline” kitap serisinin yazarı Dr. Jane Nelsen, hem kitaplarında hem de uygulamasında, çocukla sağlıklı bir iletişim kurmak için anne-babalara muhteşem önerilerde bulunuyor. Nelsen, pozitif disiplin yaklaşımının beş temel kriterine değiniyor: Nazik ve tutarlı olmak, aidiyet ve değer duygusu, uzun vadeli yaklaşımlar, beceri destekleme ve iletişim kurabilme, özgüven.

İşte tüm bunların çocukların hayatlarını nasıl etkileyeceğini çeşitli yöntemlerin yer aldığı ebeveyn kartlarıyla anlatıyor. Ayrıca çocuklarımızın onlardan çok şey öğrendiği öğretmenler için de hazırlanmış kartlar var. Ayrıntılı düşünülmüş ve özenle hazırlanmış bilgiler, çocuk yetiştiren her bir yetişkin için oldukça ideal.

Çocuklu Dünya

Eğitim danışmanı ve pedagog Prof. Dr. Norma Razon tarafından hayata geçirilen internet sitesi www.cocukludunya.com, anne-babaların çocuklarını sağlıklı bir şekilde tanımalarını ve onları doğru yönlendirmenin yollarını gösteriyor.

Çocukların gelişiminde birçok beceriyi kazandığı dönem olan 0-6 yaş aralığında, çocuğa doğru desteği verebilmek çok önemli. Bu noktada, uzman kişilerin öncülüğünde onay almak, gerçekten altın değerinde! Prof. Dr. Norma Razon ve uzman ekibi tarafından hazırlanan program sayesinde anne-babalar çocuklarının gelişimini güvenle destekleyebiliyorlar.

Çocuklarının doğum tarihini ve kendi mail adreslerini girerek siteye üye olan anne ve babalar için aylık ve yıllık olmak üzere farklı paket seçenekleri bulunuyor. Üye olduktan sonra, ebeveynler karşılarına çıkan gelişim sorularını yanıtlayarak çocuklarının seviyesi hakkında bilgi edinebiliyor.

Cocukludunya.com’a birden çok çocuk eklemek de mümkün. Bu süreçte her çocuğun gelişim evresi farklı olacağından, bebeğinizin değerlerini girerek karşınıza çıkan soruları cevaplıyor ve sonunda değerlendirme tablosuyla karşılaşıyorsunuz. Her çocuğa özel haftalık aktivite programı hazırlanıyor. Bebeğinize özel gelişim evrelerini ve onun için hazırlanan aktiviteleri buradan takip edebiliyorsunuz. Hangi konularda doğru yolda olduğunuzu ve hangi konularda bebeğinizin gelişiminde eksiklik olduğunu rahatlıkla görebiliyor ve ona göre bebeğinizin gelişimine destek verebiliyorsunuz. Her türlü aktiviteyi nasıl yapacağınıza dair tek tek anlatımlarla karşılaşıyorsunuz. Ayrıca site, bu aktiviteleri yapıp yapmadığınızla ilgili de sizi takip ediyor.

Çocuklu Dünya, çocuğunuz için sosyalleşmenin önemine de değiniyor ve sitede “Mekânlar” başlıklı bir bölüme yer veriliyor. Bulunduğunuz il ve ilçeye göre seçim yapabiliyor ve etkinlik, eğlence, hobi, sanat, spor ve kültür merkezleri hakkında mekân önerileri bulabiliyorsunuz. Siteye üye olmadan, sadece uzmanlar tarafından hazırlanan makalelere ve çocuğunuzla gidebileceğiniz mekân önerilerine de erişim sağlayabiliyorsunuz. Makaleler, hamilelik döneminden başlayarak anne-babalara öneriler ve çocuk gelişimine dair her türlü konuyu içeriyor.

Premium üyeler içinse anlaşmalı olunan bazı markalarda birçok indirim kazanma şansı bulunuyor. cocukludunya.com

İlk 6 Yıl

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) uzmanlarının hazırladığı bu uygulamada, bebeğinizin doğduğu günden altı yaşına kadar geçen her ay için bilgiler ve öneriler yer alıyor. Her bebeğin yaşına uygun hazırlanan oyunları, etkinlik önerilerini, fiziksel ve zihinsel gelişimiyle ilgili notları, her ay için önemli gelişim ve sağlık bilgilerini, çocuğunuzla iletişim kurmada pratik ipuçlarını hem yazılı hem de görsel anlatımlarla bulabilirsiniz. Tüm bunların dışında, çocuğunuzun fotoğraflarıyla albüm yapabilir, özel zamanlar için takvimi kullanabilir ve doktor randevularınızı burada tutabilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer güzelliği de birden çok çocuk ekleyip takibini yapabilmeniz. Çocuğunuzla ilgili temel bilgileri ekledikten sonra, uygulama size yönlendiriyor ve geriye sadece çocuğunuza doğru desteği verebilmek kalıyor.

Adım Adım

Adım Adım; bebeğinizin dokuzuncu ayından başlayarak 48’inci aya kadar devam eden, çocuklar ve ebeveynleri için uzmanlar tarafından hazırlanmış aylık eğitim setleri. Bu eğitim setlerinde; çocuğunuzun ayına özel gelişimini destekleyecek kitap, oyun önerileri ve oyunlar için malzemeler, anne-babalar için özel bilgilerin yer aldığı makaleler, beslenme önerileri ve o aya özel yemek tarifleri yer alıyor. Adım Adım eğitim setleri sayesinde çocuğunuzla kaliteli zaman geçirecek ve onun yaratıcılığını, öğrenme becerisini destekleyebileceksiniz. Çocukların dünyayı oyunla keşfettiğini biliyoruz. Bu yüzden, bu setler sizi doğru oyunlarla buluşturuyor. Küçük bir bebekle ne kadar süre, nasıl oyunlar oynayabileceğinize dair hiçbir fikriniz olmadığını her ay gelen bu setler sayesinde öğreniyorsunuz. Ayrıca sitede yer alan uzman makalelerine ve videolara erişim sağlamanız mümkün. Üye olduktan sonraysa abonelere özel müzik kutusundan istediğiniz şarkıyı dinleyebiliyor ve de indirebiliyorsunuz.

Babylogy

Klinik psikolog Mehtap Gübür ve okul öncesi eğitimcisi Tuba C. Kankul tarafından kurulan Babylogy, 0-2 yaş bebek ve ailelerine özel hazırlanan bir gelişim programı.

Babylogy, 0-2 yaş arasındaki bebeklere ve ebeveynlerine yönelik duyu gelişim atölyeleri düzenliyor. Atölyeler 3-6, 6-9, 9-12, 12-30 ay arası bebek ve çocuklar için dört farklı grupta ayrı ayrı tasarlanıyor. Bebekler çalışmalara ebeveynlerinden biriyle katılıyor. Her ay grubundaki bebek/çocuk için haftada bir saatten toplamda 10 hafta süren 10 ayrı atölye bulunuyor.

Ebeveynler, 12-30 ay arası bebek ve çocuklar için olan atölyelere tek tek katılabiliyor. Fakat 3-6, 6-9, 9-12 ay bebek-ebeveyn duyu gelişim programı, beş hafta veya 10 haftalık paket seçenekleriyle devamlılık ilkesine dayanıyor. Ebeveynler bir saatlik deneme dersine katıldıktan sonra, kendilerine uygun paketi seçebiliyor.

Bir uzman psikolog ve bir okul öncesi eğitimcisi tarafından yapılan atölye çalışmalarında ise müzik, ritim, sanat, kitap, hareket ve eğitici oyunlar kullanılarak bebeğin gelişimine katkıda bulunuluyor. Bu atölyelerde sadece çocuklar düşünülmüyor; katılımcı olan anne ya da babaya bebekleriyle sağlıklı iletişim ve güvenli bağ kurulmasına yardımcı olunuyor.

Bebekleriyle oyun yoluyla ilişki kuran ebeveynler, aynı zamanda bu atölye çalışmaları sayesinde aynı yaş grubunda bebeği olan diğer ebeveynlerle tanışarak onlarla paylaşımda bulunma şansı da elde ediyor.

Şu an sadece Avrupa Yakası Le Petit 100’de atölye çalışmaları düzenleyen Babylogy, yakın bir zamanda Anadolu Yakası’ndaki bir mekânda da atölyeler düzenlemeye başlayacak.

Yazı:Nilay Uzun İnan

 

 

Önceki Yazılar

“GHOSTING”DEN SONRA…

Sonraki Yazılar

MIA MEDİNA SORULARINIZI YANITLIYOR