cocuk internet

ÇOCUKLARI SANAL DÜNYADA NASIL KORUMALI?

 

 

İnternet bir yandan hayatımızı kolaylaştırıp renk katarken diğer yandan yeni alışkanlıkları beraberinde getiriyor. Uçsuz bucaksız bu âlemde her gün binlerce içeriğe maruz kalıyoruz. Bu bombardıman karşısında en savunmasız olanlar çocuklar. Çocukları bu dünyanın zenginliklerinden mahrum bırakmadan korumak da ailelere düşüyor.

Çocukların internetle küçük yaştan itibaren iç içe olmaları yeni beceriler edinmelerini ve yeni algılar geliştirmelerini sağlıyor. Ya da bize öyle geliyor… Zira günümüz çocuklarının dikkat süresi sekiz dakikaya inmiş durumda. İnternette izledikleri bir videoya en fazla üç dakika zaman ayırıyorlar. Her şeyi tükettiğimiz gibi interneti ve bize sunduğu karmaşayı da hızla tüketiyoruz. Psikiyatri Profesörü Dr. Bengi Semerci’ye göre duygusal düzenlemelerini yapamayan ergenler internet bağımlılığına daha yatkın oluyorlar: “İnternet; gençlerin eğitimi için önemli bir değer.

Bilgiye erişimi artırır ve büyük bir kütüphanenin eve gelmesini sağlayabilir. Ancak içerik standartlarının olmaması internetin bilgi kaynağı olarak itibarını azaltıyor. Endişelerin aksine internetin sosyal iletişime ve zekâ gelişimine katkısı var. Ancak denetimsiz olması bu alanda da sorun yaratıyor.” Çocuğumuzun çok fazla bilgiye ulaştığını düşündüğümüz internetin birtakım olumsuz psikolojik etkileri de bulunuyor.

Örneğin etrafımız netlessfobi yani internete bağlanamama hastalığından muzdarip pek çok gençle çevrili.

 

 

Önceki Yazılar

SANAT PSİKOTERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

Sonraki Yazılar

YOGANIN SİHİRLİ GÜCÜ

Bir cevap yazın