cucuklarda-duygusal-zeka-gelisimi

ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKA GELİŞİMİ

Çocuklara iç dünyasında olan biteni açıklayın.

Bu deneyimden faydalanabilmesi için, basit kelimelerle ve yaşına, olgunluğuna uygun şekilde, ona hissettiğini tasvir etmeye çalışın.

* Öfke: “Bu bir haksızlık veya saldırı karşısında hissettiğimiz normal ve gerekli bir duygudur. Eğer kızgınlığının iyi bir sebebi varsa, hissettiklerini boşaltmanı sağlar.”

* Sıkıntı: “Etrafında insanlar olsa bile kendini boş ve isteksiz hissedersin. Ancak sıkıntı düşmanın değildir, sana kendinle ilgilenmeyi ve hayal gücünü çalıştırmayı öğrenmeni sağlar.”

* Hayal kırıklığı: “Beklediğimiz bir şey gerçekleşmediğinde, kim hayal kırıklığına uğramaz ki? Bu, hayat her zaman senin istediğin yönde gitmese de, arzuların ve umutlarının olduğunu kanıtlar.”

* Sabırsızlık: “Hayat için iştahlı olduğunu gösterir! Zevki beklemek de bir zevktir!”

* Utanç: “Bu bir sinyaldir; diğerlerinin seni dışlamasına sebep olacak, kötü veya pis bir şey yapmanı engelleyen doğru bir yaşam rehberi gibidir.”

* Üzüntü: “Bazı acı verici olaylar karşısında üzüntü duyman normaldir. Bu sana bir resim çizme, şiir yazma, şarkı söyleme arzusu verebilir. Seni bir sanatçı yapabilir.”

* Kıskançlık: “Kıskançlık doğaldır. Hepimiz gibi, senin de sevgiye ihtiyacın olduğunu gösterir. Çaba gösterme arzusu verir. Sana arkadaşınla aynı şeyi elde etmek için çaba gösterme isteği aşılar.”

* Korku: “Korku, tehlike karşısında zihninin ve bedeninin bir tepkisidir. Seni korur. Tehlikeyle yüzleşmek, sana ihtiyacın olan gücü verebilir.”

 

 

Önceki Yazılar

ZİHNİN BEDEN ÜZERİNDE YARATTIĞI ETKİLER

Sonraki Yazılar

BİNBİR GECE MASALLARINA YOLCULUK