eğitim

ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM NASIL VERİLMELİ?


Klinik Psikolog Nur Dinçer Genç, Psychologies Türkiye’nin YouTube kanalında çocuk gelişimi konusunda ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracak bilgiler vermeye devam ediyor.

Bu hafta “Çocuğuma nasıl cinsel eğitim vermeliyim?” diye düşünen aileler Genç’in önerileriyle sorularına cevap bulabilecekler. Çocukların yaşına uygun olarak doğru verilen cinsel eğitim, çocuk istismarı konusunda çocuklarımızın kendini koruma becerilerini geliştirmesini de sağlıyor.

Çocuklara cinsel eğitim verilmesi neredeyse 2-3 yaşından itibaren başlanılması gerekiyor

Çocukları istismardan korumanın en önemli yolunun ebeveynleri doğru bilgilendirmek olduğunu belirten Genç, öncelikle çocuğa kendi bedenini tanıması, karşı cinsteki kişilerden kendi bedeniyle arasındaki farklılıkları farketmesini öğretmekle işe başlamak gerektiğini söylüyor. Genç, “Çocukların kendini koruması, bedenin mahremiyeti, başkalarına izin almadan dokunmak ya da dokunmamak konularında özellikle okula başlamadan önce çocuklara mutlaka bilgi vermeli” diyor.

Çocuğun farklı yerlerden bilgi edinip edinmediğini de bilmek teknoloji çağında özellikle üzerinde durulması gereken bir konu. Zira bu bilgiler çocuk açısından travma yaratacak etkide de olabilir. Bu sebeple çocuk için tartışılmaz olarak en güvendiği kaynak olan anne-baba tarafından bilgilendirilmek en doğrusu olacaktır. Peki bu bilgilendirmeyi aileler nasıl yapmalı? Psychologies Türkiye’nin youtube kanalında tüm bu sorularınızın cevapları bulabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

MUTLULUK YOLUNDA DOKUZ ADIM

Sonraki Yazılar

ERGENLERİN RİSKLİ SEÇİMLERİ