cocuklar-icin-evde-yapilacak-aktiviteler

Çocuklar için Evde Yapılacak Aktiviteler

Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz birkaç eğlenceli aktivite derledik.

1. Birlikte bir şeyler pişirin

Birçok çocuk mutfakta vakit geçirmeyi sever. Evde kaldığınız şu dönemlerde mutfağınıza çocuklarınızı da davet edebilirsiniz. Çocuğunuza yapabileceği basit görevler verin: sebze yıkamak, salatalığı karıştırmak gibi.

2. Baloncuk patlatın

Küçük bir çocuk için baloncuk patlatmak en keyifli aktivitelerden biri olabilir. Balkonunuzda veya banyonuzda bu keyifli aktiviteyi bütün aile üyeleriyle yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan bulaşık deterjanı ve su.

3. Boyama yapın

Çocuklar bir şeyler boyamayı sever. Onlara yalnızca kağıt üzerinde değil, çeşitli materyaller üzerinde de boyama yaptırabilirsiniz. Ayrıca patates, yaprak veya ip gibi çeşitli malzemeleri de kullanmayı unutmayın.

4. Ev işlerini birlikte yapın

Çocuğunuzdan basit birkaç ev işini yapmasını isteyebilirsiniz; renkli ve beyaz çamaşırları ayırmak, havlu ve çorap katlamak veya eşyaları yerleştirmek gibi.

5. Mektup yazmalarını isteyin

Koronavirüs nedeniyle okula gidemeyen ve arkadaşlarıyla etkileşime geçemeyen çocuklar kendilerini kısıtlanmış hissedebilirler. Çocuğunuza sevdiği arkadaşlarına mektup yazmasını önerebilirsiniz. Ona renkli kâğıtlar ve çeşitli yapıştırmalar vererek işi daha da eğlenceli bir hale getirebilirisiniz.

6. Çizgi roman yazmalarını isteyin

Bu sayede çocuğunuzun okuma ve yazma alıştırmalarına hayal güçlerini de katmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzla beyin fırtınası yapın ve kendinize bir karakter yaratın. Ayrıca destek olması açısından çizgi roman örnekleri de gösterebilirsiniz.